Niuanse chwilówek online

Dzisiaj w internecie znajdziesz wiele serwisów udzielających pożyczek. Bardzo często wystarczy wypełnić prosty formularz i pożyczkę otrzymasz w mniej niż 20 minut. Wiele osób jednak boi się zaciągania takich pożyczek — podanie swojego dowodu, numeru pesel ich odstrasza. Niektóre osoby słyszały również różne historie związane z oszustwami w udzielaniu pożyczek. Dlatego w tym artykule dowiesz się jak bezpiecznie pożyczać pieniądze przez internet.

Nie tylko bank może pożyczyć Ci pieniądze

Warto pamiętać o tym, że dzisiaj możliwości na pożyczanie pieniędzy jest znacznie więcej niż dawniej. Nie musisz ograniczać się do zaciągania kredytu w banku, zwłaszcza że często różne formalności sprawiają, że na pieniądze będziesz czekał dosyć długo.

Alternatywą są choćby pożyczki pozabankowe albo coraz popularniejsze pożyczki społecznościowe. To dwie formy pożyczania, które są jak najbardziej legalne i dzięki nim możesz zdobyć pieniądze na korzystniejszych warunkach niż w banku oraz przede wszystkim szybciej. W tym artykule skupimy się na pożyczkach pozabankowych — w jaki sposób upewnić się, że możesz bez obaw pożyczyć pieniądze w danej firmie?

Przede wszystkim zapoznaj się z ofertą

Rzetelne firmy udzielające pożyczek posiadają przejrzystą ofertę, która jest zrozumiała dla prawie każdej osoby. Jeżeli zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki w danej firmie, to koniecznie zapoznaj się dokładnie z treściami umieszczonymi na ich stronie. Szczególną uwagę zwróć na:

- Koszt pożyczki — jaką kwotę musisz spłacić w stosunku do kwoty, którą pożyczasz. Przykładowo ile pieniędzy musisz oddać, jeżeli pożyczasz 1000 zł.

- Formę spłaty pożyczki — jest ona spłacana w ratach, czy też oddajesz całość w określonym czasie (druga forma jest często praktykowana przy mniejszych kwotach takich jak np. 300 zł).

- Warunki przyznawania pożyczki — jakie wymagania musisz spełnić, żebyś mógł wziąć pożyczkę np. jakich dokumentów potrzebujesz.

Większość firm udzielających pożyczek posiada bardzo wygodne kalkulatory, dzięki którym w prosty sposób zdobędziesz większość najważniejszych informacji. Warto również przyjrzeć się innym zakładkom dostępnym na stronie. Być może jest tam zakładka “FAQ”, w której poznasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Możesz poszukać również regulaminu — jeżeli jesteś na stronie rzetelnej firmy, to znajdziesz go z łatwością.

Warto również pamiętać, że jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwości, to możesz przejść do zakładki kontakt i tam porozmawiasz z kompetentnymi osobami.

Sprawdź opinie, ale z dystansem

Bardzo wiele informacji na temat firmy, w której chcesz zaciągnąć pożyczkę mogą dać Ci opinie. Jeżeli masz znajomych, którzy korzystali z usług takich firm, to możesz z nimi się spotkać, żeby poznać ich doświadczenia. Warto również poszukać informacji w internecie — znajdziesz tutaj różne fora branżowe, grupy na Facebooku, czy też strony tematyczne. Jednocześnie warto do tych informacji podejść z dystansem. Warto pamiętać o kilku aspektach:

- Osoby wyrażające opinie często piszą pod wpływem emocji, przez co ich opinia nie jest obiektywna.

- Negatywne opinie czasem są spowodowane tym, że osoba zaciągnęła pożyczkę bezmyślnie i nie przemyślała swojej decyzji.

Dlatego też warto po prostu oceniać całokształt opinii na temat danej firmy. Jeżeli natomiast jakaś wypowiedź Cię zainteresowała, to skontaktuj się z Tą osobą i postaraj się dowiedzieć więcej szczegółów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wyżej wymieniliśmy dwa najważniejsze aspekty, które pomogą Ci wybrać dobrą firmę zajmującą się udzielaniem pożyczek. Jednocześnie, jeżeli chcesz jeszcze bardziej sprawdzić firmę, to:

- Przeczytaj regulamin i wszystkie inne dokumenty, z którymi każdy powinien zapoznać się podczas zaciągania pożyczki.

- Zwróć uwagę na proces weryfikacji klientów — czy dana firma sprawdza historię klienta w BIK, czy też tego nie robi. Jeżeli szukasz firmy oferującej pożyczki bez BIK, to w ten sposób unikniesz odrzuconego wniosku.

- Sprawdź siedzibę firmy i informacje na jej temat w KRS — dzięki temu upewnisz się, że ta firma na pewno istnieje.

W naszym kraju popularne są umowy o dzieło i umowy zlecenie. Mimo że czasem nazywane są one “śmieciówkami”, to dają one wiele korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Pracownik otrzymuje na swoje konto więcej pieniędzy, ponadto też ma większą swobodę co do zmiany swojego zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego. Natomiast pracodawca rozlicza się zwykle za efekt i nie musi odprowadzać wszystkich składek za pracownika.

Niestety na te formy zatrudnienia często niechętnie patrzą banki i firmy udzielające pożyczek. Dlaczego tak się dzieje i jak otrzymać pożyczkę, gdy jest się zatrudnionym na umowę o dzieło lub umowę zlecenie? Odpowiedzi na te pytania poznasz w artykule.

Przyczyny złej sławy umowy zlecenie i umowy o dzieło

Dlaczego kredytodawcy tak niechętnie patrzą na te formy zatrudnienia? Powody są różne, do najczęstszych należy zaliczyć:

- Często umowa zlecenie i umowa o dzieło wiąże się z niskimi dochodami. Oczywiście od tej reguły są wyjątki — freelancerzy nieposiadający własnej firmy zarabiają często na podstawie umowę o dzieło więcej niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. To jednak wyjątki. Niestety w wielu przypadkach osoby zatrudnione na umowie o dzieło lub umowie zlecenie zarabiają mało.

- Niepewność zatrudnienia — z punktu widzenia kredytodawcy umowa zlecenie i umowa o dzieło jest znacznie mniej bezpieczna niż umowa o pracę. Takie umowy mogą zostać rozwiązane w każdej chwili, a osoba posiadająca kredyt nie będzie w stanie spłacić zobowiązań.

Czy jednak osoby pracujące na podstawie takie formy zatrudnienia są skazane na odmowę udzielenia kredytu? Absolutnie nie. Poniżej kilka porad i sposobów, jak mimo wszystko otrzymać pożyczkę.

Zbuduj pozytywną historię kredytową

Temu tematowi poświęciliśmy cały artykuł. Jeżeli posiadasz pozytywną historię kredytową, to wtedy jesteś w stanie otrzymać większy kredyt. Tak samo działa to, jeżeli posiadasz umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Oczywiście kredytodawca cały czas pamięta o wadach związanych z tą formą zatrudnienia, jednocześnie widzi, że w przeszłości nie miałeś żadnych problemów ze spłatą swoich zobowiązań. Dlatego twoje szanse na kredyt rosną.

Długość zatrudnienia

Jeżeli dopiero od niedawna pracujesz na umowie zlecenie lub umowie o pracę, to jesteś w gorszej sytuacji, niż osoba pracująca w ten sposób od roku lub kilku lat. Dla banków to również istotna informacja, którą mogą wykorzystać do podjęcia decyzji o tym, czy udzielić Ci kredytu.

Pożyczki pozabankowe

Dzisiaj dobrą alternatywą dla kredytów w bankach są pożyczki pozabankowe. W wielu firmach nie musisz być zatrudniony na umowę o pracę, żeby otrzymać pożyczkę.

Dzieje się tak, ponieważ firmy pozabankowe traktują osoby biorące pożyczki jako dorosłych i odpowiedzialnych ludzi, którzy biorą pożyczkę tylko w sytuacji, gdy wiedzą, że będą w stanie je spłacić. Dlatego też, jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, a potrzebujesz pożyczyć pieniądze, to koniecznie zainteresuj się pożyczkami pozabankowymi, ponieważ w ten sposób prawdopodobnie uda Ci się zdobyć pożyczkę.

O czym pamiętać biorąc pożyczki pozabankowe?

Wiele osób ma pewne obawy związane z pożyczkami pozabankowymi. Prawda jest taka, że zwykle są one jak najbardziej bezpieczne. Musisz jedynie pamiętać, żeby spłacić je na czas, jednak taka sama zasada panuje, gdy bierzesz kredyt w banku. Jednocześnie, jeżeli chcesz mieć pewność, że pożyczka pozabankowa, którą bierzesz jest bezpieczna, to stosuj się do prostej instrukcji:

1. Sprawdź ofertę firmy, od której bierzesz pożyczkę. Większość firm posiada na swojej stronie kalkulatory — wykorzystaj go, żeby obliczyć, jaką kwotę będziesz musiał spłacić. Jeżeli masz jakieś pytania, to nie bój się zadzwonić do firmy udzielającej pożyczki.

2. Zastanów się jakiej kwoty potrzebujesz — pamiętaj, że biorąc pożyczkę pozabankową musisz ją spłacić.

3. Weź pożyczkę - korzystając z pożyczek pozabankowych, w wielu przypadkach to Ty sam ustalasz warunki pożyczki i gdy dopasujesz je do swoich potrzeb, to składasz wniosek.

Pożyczki pozabankowe to świetne rozwiązanie dla osób zatrudnionych na podstawie umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Jeżeli potrzebujesz zastrzyku gotówki, to powinieneś zainteresować się nimi.

Wiele firm udzielających pożyczek i kredytów sprawdza historię kredytową swoich klientów. Jednocześnie wiele osób, zwłaszcza tych, które nie zaciągały w przeszłości zobowiązań, w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, że istnieje coś takiego jak historia kredytowa. W tym artykule wyjaśnimy krótko, czym jest historia kredytowa, kiedy i dlaczego jest ważna oraz w jaki sposób możesz ją budować.

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa jest mówiąc krótko historią twoich zobowiązań. Większość informacji na temat twoich zobowiązań finansowych trafia do Biura Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK-u. To biuro przechowuje informacje na temat zobowiązań finansowych zaciągniętych m.in. w różnych bankach. Dzięki temu bank X jest świadom twoich wcześniejszych i obecnych kredytów np. w banku Y. Dla banków taka wiedza jest bardzo przydatna, ponieważ dzięki temu mogą odmówić udzielenia kredytu np. osobie, która w przeszłości miała problem ze spłacaniem swoich zobowiązań.

Gdy mówimy o historii kredytowej, to warto zauważyć, że wiele osób myli ten termin z hasłem “zdolność kredytowa”. Warto zauważyć, że są to dwa zupełnie inne pojęcia i nie należy ich ze sobą mylić:

- Historia kredytowa to, jak wcześniej wyjaśnialiśmy wykaz wcześniejszych zobowiązań finansowych danej osoby oraz tego w jaki sposób radziła sobie z ich spłatą.

- Zdolność kredytowa jest określana na podstawie dochodów. Jej celem jest określenie, czy dana osoba może otrzymać kredyt, o który się ubiega, czy jest ją stać na spłacanie rat kredytu.

Czym jest dobra historia kredytowa i jak ją zbudować?

Dobra historia kredytowa oznacza tak naprawdę spłatę swoich zobowiązań finansowych na czas. Nie ma znaczenia tutaj rodzaj zobowiązań. Może to być zwykły kredyt, a może to być jakiś sprzęt wzięty na raty. Ważne jest, żeby terminowo dokonywać wszystkich opłat — to w przyszłości skutkuje posiadaniem dobrej historii kredytowej.

Jeżeli mówimy o budowie dobrej historii kredytowej, to tak naprawdę jest kilka rad, które możesz wykorzystać:

- Zacznij jak najwcześniej — im szybciej zaczniesz budować zdolność kredytową, tym lepiej. Dzisiaj wiele sklepów oferuje np. raty 0%. Możesz wykorzystać takie oferty, żeby zacząć budować pozytywną historię kredytową.

- Zacznij od małych pożyczek — nie musisz od razu brać dużych kredytów. Możesz zacząć od małych kwot, od wzięcia np. czajnika za 150 zł na raty. Takie drobne rzeczy pozytywnie wpływają na twoją historię kredytową.

- Bądź pewien, że będziesz w stanie spłacić każdą ratę w terminie — to jest ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku, zamiast budować dobrą historię kredytową będziesz budował złą.

Znaczenie historii kredytowej

Niektóre osoby nie wiedzą, dlaczego historia kredytowa ma tak duże znaczenie. W końcu banki są m.in. na podstawie dochodów określić zdolność kredytową. Jednocześnie warto zauważyć, że pozytywna historia kredytowa jest ważna, gdy ubiegasz się o większy kredyt niż do tej pory.

Jeżeli chcesz pożyczyć kilkaset złotych, wziąć jakiś tani sprzęt na raty, to nawet bez historii kredytowej sobie poradzisz. Problem zaczyna się, gdy potrzebujesz wziąć większą pożyczkę albo kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji znaczenie ma nie tylko twoja zdolność kredytowa, ale również pozytywna historia. Jest ona sygnałem do tego, że radziłeś sobie ze spłatą zobowiązań na czas, więc prawdopodobnie poradzisz sobie ze spłatą nowych zobowiązań.

Dlaczego warto zacząć już teraz?

Wiele osób nie myśli o przyszłości, nie zastanawiają się nad tym, że za kilka lub kilkanaście lat będą chcieli wziąć np. kredyt hipoteczny. Prawda jest taka, że w każdym momencie twojego życia może dojść do sytuacji, w której będziesz potrzebował wziąć duży kredyt. Dlatego właśnie lepiej być przygotowanym i zacząć budować swoją historię kredytową jak najszybciej. Zacznij od brania małych kredytów, pożyczek, czy też sprzętu na raty. Dzięki temu w przyszłości będziesz mógł ubiegać się o większe kredyty.

Każdy z nas może prędzej, czy później znaleźć się w sytuacji, gdy będzie potrzebował pożyczyć pieniądze. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy warto pożyczyć pieniądze od najbliższej rodziny?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Pożyczka od rodziny często wydaje się naturalnym wyborem, jednak wbrew pozorom nie jest ona pozbawiona wad. Natomiast pożyczka pozabankowa niesie za sobą również dodatkowe korzyści.

Wady pożyczek od rodziny

Przede wszystkim trzeba wtedy przyznać się do tego, że jest się w trudnej sytuacji finansowej. Nie ma w tym nic złego. Jednak niektóre osoby nie chcą dodawać kolejnych zmartwień swoim bliskim, dlatego wolą zatrzymać takie informacje dla siebie.

Z kolei w innych sytuacjach ludzie wiedzą, że prośba o pożyczenie pieniędzy wiązałaby się z narzekaniem i krytykowaniem. Wiele osób może też po prostu nie czuć się komfortowo podczas pożyczania pieniędzy od rodziny. To wszystko sprawia, że pożyczanie pieniędzy od rodziny często nie jest najlepszym pomysłem.

Dlaczego warto wziąć pożyczkę samemu?

Zastanówmy się, dlaczego warto wziąć pożyczkę samemu. Wbrew pozorom takie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Samodzielność

Gdy bierzesz samemu pożyczkę, to stajesz się samodzielny. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które dopiero wkraczają w dorosłe życie. Oczywiście wygodnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pożyczenie pieniędzy od rodziny, jednocześnie znacznie dojrzalszym pomysłem jest wzięcie pożyczki samemu. W ten sposób wyrabiasz w sobie pozytywne nawyki. Wiesz, że możesz liczyć na siebie i uczysz się spłaty swoich zobowiązań na czas.

Budowa pozytywnej historii kredytowej

O tym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Pożyczki pozabankowe umożliwiają Ci budowę pozytywnej historii kredytowej. Dzięki temu, gdy w przyszłości będziesz starał się wziąć większy kredyt np. na dom lub mieszkanie, to o wiele łatwiej będzie Ci się ubiegać o niego.

Małe koszty pożyczek pozabankowych

Często decydując się na krótkoterminową pożyczkę pozabankową nie narażasz się na duże koszty. Wiele firm dla nowych klientów ma promocję, w której pierwsza pożyczka nie wiąże się z żadnymi kosztami — możesz pożyczyć kilkaset złotych i oddać dokładnie tyle samo. Warto zauważyć, że w przypadku pożyczek krótkoterminowych z reguły koszt pożyczki jest mały. Jeżeli sytuacja, która spowodowała, że potrzebujesz pieniędzy jest niezwykła, to raczej nie musisz przejmować się kosztami, bo będą się one wahały od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych.

Oczywiście trzeba pamiętać, że są różne firmy oferujące pożyczki pozabankowe i w przypadku korzystania z ich usług dokładnie zapoznaj się z regulaminem. Jeżeli zdecydujesz się na naszą ofertę, to na stronie głównej w prosty i przejrzysty sposób prezentujemy warunki otrzymania pożyczki.

Podsumowanie — czy warto pożyczać od rodziny?

Wiele zależy od sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Oczywiście jest to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań, jednak czy aby na pewno najlepsze? Decydując się na pożyczkę pozabankową ponosisz małe koszty i ryzyko również jest niewielkie. Musisz tylko oddać na czas pieniądze. Przy okazji budujesz pozytywną historię kredytową, która z pewnością przyda Ci się w przyszłości. Jednocześnie ostateczną decyzję musisz podjąć samemu. Warto pamiętać, że pożyczka od rodziny nie jest jedynym rozwiązaniem.