Dlaczego warto dbać o historię kredytową?

Dlaczego warto dbać o historię kredytową?

Wiele firm udzielających pożyczek i kredytów sprawdza historię kredytową swoich klientów. Jednocześnie wiele osób, zwłaszcza tych, które nie zaciągały w przeszłości zobowiązań, w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, że istnieje coś takiego jak historia kredytowa. W tym artykule wyjaśnimy krótko, czym jest historia kredytowa, kiedy i dlaczego jest ważna oraz w jaki sposób możesz ją budować.

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa jest mówiąc krótko historią twoich zobowiązań. Większość informacji na temat twoich zobowiązań finansowych trafia do Biura Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK-u. To biuro przechowuje informacje na temat zobowiązań finansowych zaciągniętych m.in. w różnych bankach. Dzięki temu bank X jest świadom twoich wcześniejszych i obecnych kredytów np. w banku Y. Dla banków taka wiedza jest bardzo przydatna, ponieważ dzięki temu mogą odmówić udzielenia kredytu np. osobie, która w przeszłości miała problem ze spłacaniem swoich zobowiązań.

Gdy mówimy o historii kredytowej, to warto zauważyć, że wiele osób myli ten termin z hasłem “zdolność kredytowa”. Warto zauważyć, że są to dwa zupełnie inne pojęcia i nie należy ich ze sobą mylić:

- Historia kredytowa to, jak wcześniej wyjaśnialiśmy wykaz wcześniejszych zobowiązań finansowych danej osoby oraz tego w jaki sposób radziła sobie z ich spłatą.

- Zdolność kredytowa jest określana na podstawie dochodów. Jej celem jest określenie, czy dana osoba może otrzymać kredyt, o który się ubiega, czy jest ją stać na spłacanie rat kredytu.

Czym jest dobra historia kredytowa i jak ją zbudować?

Dobra historia kredytowa oznacza tak naprawdę spłatę swoich zobowiązań finansowych na czas. Nie ma znaczenia tutaj rodzaj zobowiązań. Może to być zwykły kredyt, a może to być jakiś sprzęt wzięty na raty. Ważne jest, żeby terminowo dokonywać wszystkich opłat — to w przyszłości skutkuje posiadaniem dobrej historii kredytowej.

Jeżeli mówimy o budowie dobrej historii kredytowej, to tak naprawdę jest kilka rad, które możesz wykorzystać:

- Zacznij jak najwcześniej — im szybciej zaczniesz budować zdolność kredytową, tym lepiej. Dzisiaj wiele sklepów oferuje np. raty 0%. Możesz wykorzystać takie oferty, żeby zacząć budować pozytywną historię kredytową.

- Zacznij od małych pożyczek — nie musisz od razu brać dużych kredytów. Możesz zacząć od małych kwot, od wzięcia np. czajnika za 150 zł na raty. Takie drobne rzeczy pozytywnie wpływają na twoją historię kredytową.

- Bądź pewien, że będziesz w stanie spłacić każdą ratę w terminie — to jest ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku, zamiast budować dobrą historię kredytową będziesz budował złą.

Znaczenie historii kredytowej

Niektóre osoby nie wiedzą, dlaczego historia kredytowa ma tak duże znaczenie. W końcu banki są m.in. na podstawie dochodów określić zdolność kredytową. Jednocześnie warto zauważyć, że pozytywna historia kredytowa jest ważna, gdy ubiegasz się o większy kredyt niż do tej pory.

Jeżeli chcesz pożyczyć kilkaset złotych, wziąć jakiś tani sprzęt na raty, to nawet bez historii kredytowej sobie poradzisz. Problem zaczyna się, gdy potrzebujesz wziąć większą pożyczkę albo kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji znaczenie ma nie tylko twoja zdolność kredytowa, ale również pozytywna historia. Jest ona sygnałem do tego, że radziłeś sobie ze spłatą zobowiązań na czas, więc prawdopodobnie poradzisz sobie ze spłatą nowych zobowiązań.

Dlaczego warto zacząć już teraz?

Wiele osób nie myśli o przyszłości, nie zastanawiają się nad tym, że za kilka lub kilkanaście lat będą chcieli wziąć np. kredyt hipoteczny. Prawda jest taka, że w każdym momencie twojego życia może dojść do sytuacji, w której będziesz potrzebował wziąć duży kredyt. Dlatego właśnie lepiej być przygotowanym i zacząć budować swoją historię kredytową jak najszybciej. Zacznij od brania małych kredytów, pożyczek, czy też sprzętu na raty. Dzięki temu w przyszłości będziesz mógł ubiegać się o większe kredyty.