Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę przez internet?

Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę przez internet?

Dzisiaj w internecie znajdziesz wiele serwisów udzielających pożyczek. Bardzo często wystarczy wypełnić prosty formularz i pożyczkę otrzymasz w mniej niż 20 minut. Wiele osób jednak boi się zaciągania takich pożyczek — podanie swojego dowodu, numeru pesel ich odstrasza. Niektóre osoby słyszały również różne historie związane z oszustwami w udzielaniu pożyczek. Dlatego w tym artykule dowiesz się jak bezpiecznie pożyczać pieniądze przez internet.

Nie tylko bank może pożyczyć Ci pieniądze

Warto pamiętać o tym, że dzisiaj możliwości na pożyczanie pieniędzy jest znacznie więcej niż dawniej. Nie musisz ograniczać się do zaciągania kredytu w banku, zwłaszcza że często różne formalności sprawiają, że na pieniądze będziesz czekał dosyć długo.

Alternatywą są choćby pożyczki pozabankowe albo coraz popularniejsze pożyczki społecznościowe. To dwie formy pożyczania, które są jak najbardziej legalne i dzięki nim możesz zdobyć pieniądze na korzystniejszych warunkach niż w banku oraz przede wszystkim szybciej. W tym artykule skupimy się na pożyczkach pozabankowych — w jaki sposób upewnić się, że możesz bez obaw pożyczyć pieniądze w danej firmie?

Przede wszystkim zapoznaj się z ofertą

Rzetelne firmy udzielające pożyczek posiadają przejrzystą ofertę, która jest zrozumiała dla prawie każdej osoby. Jeżeli zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki w danej firmie, to koniecznie zapoznaj się dokładnie z treściami umieszczonymi na ich stronie. Szczególną uwagę zwróć na:

- Koszt pożyczki — jaką kwotę musisz spłacić w stosunku do kwoty, którą pożyczasz. Przykładowo ile pieniędzy musisz oddać, jeżeli pożyczasz 1000 zł.

- Formę spłaty pożyczki — jest ona spłacana w ratach, czy też oddajesz całość w określonym czasie (druga forma jest często praktykowana przy mniejszych kwotach takich jak np. 300 zł).

- Warunki przyznawania pożyczki — jakie wymagania musisz spełnić, żebyś mógł wziąć pożyczkę np. jakich dokumentów potrzebujesz.

Większość firm udzielających pożyczek posiada bardzo wygodne kalkulatory, dzięki którym w prosty sposób zdobędziesz większość najważniejszych informacji. Warto również przyjrzeć się innym zakładkom dostępnym na stronie. Być może jest tam zakładka “FAQ”, w której poznasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Możesz poszukać również regulaminu — jeżeli jesteś na stronie rzetelnej firmy, to znajdziesz go z łatwością.

Warto również pamiętać, że jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwości, to możesz przejść do zakładki kontakt i tam porozmawiasz z kompetentnymi osobami.

Sprawdź opinie, ale z dystansem

Bardzo wiele informacji na temat firmy, w której chcesz zaciągnąć pożyczkę mogą dać Ci opinie. Jeżeli masz znajomych, którzy korzystali z usług takich firm, to możesz z nimi się spotkać, żeby poznać ich doświadczenia. Warto również poszukać informacji w internecie — znajdziesz tutaj różne fora branżowe, grupy na Facebooku, czy też strony tematyczne. Jednocześnie warto do tych informacji podejść z dystansem. Warto pamiętać o kilku aspektach:

- Osoby wyrażające opinie często piszą pod wpływem emocji, przez co ich opinia nie jest obiektywna.

- Negatywne opinie czasem są spowodowane tym, że osoba zaciągnęła pożyczkę bezmyślnie i nie przemyślała swojej decyzji.

Dlatego też warto po prostu oceniać całokształt opinii na temat danej firmy. Jeżeli natomiast jakaś wypowiedź Cię zainteresowała, to skontaktuj się z Tą osobą i postaraj się dowiedzieć więcej szczegółów.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wyżej wymieniliśmy dwa najważniejsze aspekty, które pomogą Ci wybrać dobrą firmę zajmującą się udzielaniem pożyczek. Jednocześnie, jeżeli chcesz jeszcze bardziej sprawdzić firmę, to:

- Przeczytaj regulamin i wszystkie inne dokumenty, z którymi każdy powinien zapoznać się podczas zaciągania pożyczki.

- Zwróć uwagę na proces weryfikacji klientów — czy dana firma sprawdza historię klienta w BIK, czy też tego nie robi. Jeżeli szukasz firmy oferującej pożyczki bez BIK, to w ten sposób unikniesz odrzuconego wniosku.

- Sprawdź siedzibę firmy i informacje na jej temat w KRS — dzięki temu upewnisz się, że ta firma na pewno istnieje.