Czy warto pożyczać pieniądze od rodziny?

Czy warto pożyczać pieniądze od rodziny?

Każdy z nas może prędzej, czy później znaleźć się w sytuacji, gdy będzie potrzebował pożyczyć pieniądze. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy warto pożyczyć pieniądze od najbliższej rodziny?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Pożyczka od rodziny często wydaje się naturalnym wyborem, jednak wbrew pozorom nie jest ona pozbawiona wad. Natomiast pożyczka pozabankowa niesie za sobą również dodatkowe korzyści.

Wady pożyczek od rodziny

Przede wszystkim trzeba wtedy przyznać się do tego, że jest się w trudnej sytuacji finansowej. Nie ma w tym nic złego. Jednak niektóre osoby nie chcą dodawać kolejnych zmartwień swoim bliskim, dlatego wolą zatrzymać takie informacje dla siebie.

Z kolei w innych sytuacjach ludzie wiedzą, że prośba o pożyczenie pieniędzy wiązałaby się z narzekaniem i krytykowaniem. Wiele osób może też po prostu nie czuć się komfortowo podczas pożyczania pieniędzy od rodziny. To wszystko sprawia, że pożyczanie pieniędzy od rodziny często nie jest najlepszym pomysłem.

Dlaczego warto wziąć pożyczkę samemu?

Zastanówmy się, dlaczego warto wziąć pożyczkę samemu. Wbrew pozorom takie rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Samodzielność

Gdy bierzesz samemu pożyczkę, to stajesz się samodzielny. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które dopiero wkraczają w dorosłe życie. Oczywiście wygodnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pożyczenie pieniędzy od rodziny, jednocześnie znacznie dojrzalszym pomysłem jest wzięcie pożyczki samemu. W ten sposób wyrabiasz w sobie pozytywne nawyki. Wiesz, że możesz liczyć na siebie i uczysz się spłaty swoich zobowiązań na czas.

Budowa pozytywnej historii kredytowej

O tym pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Pożyczki pozabankowe umożliwiają Ci budowę pozytywnej historii kredytowej. Dzięki temu, gdy w przyszłości będziesz starał się wziąć większy kredyt np. na dom lub mieszkanie, to o wiele łatwiej będzie Ci się ubiegać o niego.

Małe koszty pożyczek pozabankowych

Często decydując się na krótkoterminową pożyczkę pozabankową nie narażasz się na duże koszty. Wiele firm dla nowych klientów ma promocję, w której pierwsza pożyczka nie wiąże się z żadnymi kosztami — możesz pożyczyć kilkaset złotych i oddać dokładnie tyle samo. Warto zauważyć, że w przypadku pożyczek krótkoterminowych z reguły koszt pożyczki jest mały. Jeżeli sytuacja, która spowodowała, że potrzebujesz pieniędzy jest niezwykła, to raczej nie musisz przejmować się kosztami, bo będą się one wahały od kilkunastu, do kilkudziesięciu złotych.

Oczywiście trzeba pamiętać, że są różne firmy oferujące pożyczki pozabankowe i w przypadku korzystania z ich usług dokładnie zapoznaj się z regulaminem. Jeżeli zdecydujesz się na naszą ofertę, to na stronie głównej w prosty i przejrzysty sposób prezentujemy warunki otrzymania pożyczki.

Podsumowanie — czy warto pożyczać od rodziny?

Wiele zależy od sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Oczywiście jest to jedno z bezpieczniejszych rozwiązań, jednak czy aby na pewno najlepsze? Decydując się na pożyczkę pozabankową ponosisz małe koszty i ryzyko również jest niewielkie. Musisz tylko oddać na czas pieniądze. Przy okazji budujesz pozytywną historię kredytową, która z pewnością przyda Ci się w przyszłości. Jednocześnie ostateczną decyzję musisz podjąć samemu. Warto pamiętać, że pożyczka od rodziny nie jest jedynym rozwiązaniem.