Umowa o dzieło i umowa zlecenie a pożyczki

Umowa o dzieło i umowa zlecenie a pożyczki

W naszym kraju popularne są umowy o dzieło i umowy zlecenie. Mimo że czasem nazywane są one “śmieciówkami”, to dają one wiele korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Pracownik otrzymuje na swoje konto więcej pieniędzy, ponadto też ma większą swobodę co do zmiany swojego zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego. Natomiast pracodawca rozlicza się zwykle za efekt i nie musi odprowadzać wszystkich składek za pracownika.

Niestety na te formy zatrudnienia często niechętnie patrzą banki i firmy udzielające pożyczek. Dlaczego tak się dzieje i jak otrzymać pożyczkę, gdy jest się zatrudnionym na umowę o dzieło lub umowę zlecenie? Odpowiedzi na te pytania poznasz w artykule.

Przyczyny złej sławy umowy zlecenie i umowy o dzieło

Dlaczego kredytodawcy tak niechętnie patrzą na te formy zatrudnienia? Powody są różne, do najczęstszych należy zaliczyć:

- Często umowa zlecenie i umowa o dzieło wiąże się z niskimi dochodami. Oczywiście od tej reguły są wyjątki — freelancerzy nieposiadający własnej firmy zarabiają często na podstawie umowę o dzieło więcej niż osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. To jednak wyjątki. Niestety w wielu przypadkach osoby zatrudnione na umowie o dzieło lub umowie zlecenie zarabiają mało.

- Niepewność zatrudnienia — z punktu widzenia kredytodawcy umowa zlecenie i umowa o dzieło jest znacznie mniej bezpieczna niż umowa o pracę. Takie umowy mogą zostać rozwiązane w każdej chwili, a osoba posiadająca kredyt nie będzie w stanie spłacić zobowiązań.

Czy jednak osoby pracujące na podstawie takie formy zatrudnienia są skazane na odmowę udzielenia kredytu? Absolutnie nie. Poniżej kilka porad i sposobów, jak mimo wszystko otrzymać pożyczkę.

Zbuduj pozytywną historię kredytową

Temu tematowi poświęciliśmy cały artykuł. Jeżeli posiadasz pozytywną historię kredytową, to wtedy jesteś w stanie otrzymać większy kredyt. Tak samo działa to, jeżeli posiadasz umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Oczywiście kredytodawca cały czas pamięta o wadach związanych z tą formą zatrudnienia, jednocześnie widzi, że w przeszłości nie miałeś żadnych problemów ze spłatą swoich zobowiązań. Dlatego twoje szanse na kredyt rosną.

Długość zatrudnienia

Jeżeli dopiero od niedawna pracujesz na umowie zlecenie lub umowie o pracę, to jesteś w gorszej sytuacji, niż osoba pracująca w ten sposób od roku lub kilku lat. Dla banków to również istotna informacja, którą mogą wykorzystać do podjęcia decyzji o tym, czy udzielić Ci kredytu.

Pożyczki pozabankowe

Dzisiaj dobrą alternatywą dla kredytów w bankach są pożyczki pozabankowe. W wielu firmach nie musisz być zatrudniony na umowę o pracę, żeby otrzymać pożyczkę.

Dzieje się tak, ponieważ firmy pozabankowe traktują osoby biorące pożyczki jako dorosłych i odpowiedzialnych ludzi, którzy biorą pożyczkę tylko w sytuacji, gdy wiedzą, że będą w stanie je spłacić. Dlatego też, jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, a potrzebujesz pożyczyć pieniądze, to koniecznie zainteresuj się pożyczkami pozabankowymi, ponieważ w ten sposób prawdopodobnie uda Ci się zdobyć pożyczkę.

O czym pamiętać biorąc pożyczki pozabankowe?

Wiele osób ma pewne obawy związane z pożyczkami pozabankowymi. Prawda jest taka, że zwykle są one jak najbardziej bezpieczne. Musisz jedynie pamiętać, żeby spłacić je na czas, jednak taka sama zasada panuje, gdy bierzesz kredyt w banku. Jednocześnie, jeżeli chcesz mieć pewność, że pożyczka pozabankowa, którą bierzesz jest bezpieczna, to stosuj się do prostej instrukcji:

1. Sprawdź ofertę firmy, od której bierzesz pożyczkę. Większość firm posiada na swojej stronie kalkulatory — wykorzystaj go, żeby obliczyć, jaką kwotę będziesz musiał spłacić. Jeżeli masz jakieś pytania, to nie bój się zadzwonić do firmy udzielającej pożyczki.

2. Zastanów się jakiej kwoty potrzebujesz — pamiętaj, że biorąc pożyczkę pozabankową musisz ją spłacić.

3. Weź pożyczkę - korzystając z pożyczek pozabankowych, w wielu przypadkach to Ty sam ustalasz warunki pożyczki i gdy dopasujesz je do swoich potrzeb, to składasz wniosek.

Pożyczki pozabankowe to świetne rozwiązanie dla osób zatrudnionych na podstawie umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Jeżeli potrzebujesz zastrzyku gotówki, to powinieneś zainteresować się nimi.