Znalazłeś się w sytuacji, w której potrzebujesz dodatkowych środków finansowych? zastanawiasz się jaką opcję wybrać? Kartę kredytową? Kredyt? A może pożyczkę pozabankową? W tym artykule przyjrzymy się różnym opcjom i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Co warto wiedzieć o karcie kredytowej?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest karta kredytowa, na jakich zasadach działa. Wiele osób nie odróżnia karty kredytowej od karty debetowej. Obie umożliwiają pozornie to samo — płacenie za zakupy kartą, bez konieczności posiadania gotówki.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Przede wszystkim tym skąd czerpiesz środki na zakupy. W przypadku karty debetowej są to środki z twojego konta — wydajesz pieniądze, które posiadasz na swoim koncie. Natomiast w przypadku karty kredytowej wydajesz środki, które są własnością banku. To oznacza, że korzystając z karty kredytowej, zaciągasz zobowiązanie, które musisz uregulować. Karty kredytowe mają jednocześnie dużą przewagę nad klasycznymi kredytami — posiadają okres bezodsetkowy, który umożliwia spłatę zobowiązania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wydaje się to być idealne rozwiązanie, jednak czy aby na pewno tak jest?

Okres bezodsetkowy składa się z dwóch etapów:

- Cykl rozliczeniowy, po którego zakończeniu po którego zakończeniu otrzymujesz zestawienie wszystkich transakcji dokonanych w ciągu niego kartą kredytową.

- Etap spłaty zobowiązania — na tym etapie musisz spłacić zobowiązanie.

Zwykle są wyszczególnione dwie kwoty — minimalna i całkowita. W danym etapie musisz spłacić tylko kwotę minimalną, która potwierdza twoją wypłacalność. Jednak co z kwotą całkowitą? Tu przechodzimy, do kolejnej części artykułu.

Minusy karty kredytowej

Korzystanie z karty kredytowej może wydawać się świetnym rozwiązaniem. Korzystasz z niej, jak z normalnej karty, cieszysz się okresem bezodsetkowym. Jednak w gruncie rzeczy korzystanie z karty kredytowej nie różni się wiele od korzystania z kredytu gotówkowego, tutaj też musisz spłacić zobowiązanie w całości.

Jeżeli nie spłacisz go w okresie bezodsetkowym, to musisz liczyć się z dużym oprocentowaniem, które znacznie przewyższa oprocentowanie kredytów, czy też pożyczek pozabankowych.

Ponadto często samo posiadanie karty kredytowej wiąże się zwykle z dodatkowymi opłatami i kosztami.

Dlatego z jednej strony posiadasz dodatkowe źródło finansowe, z którego możesz korzystać w zasadzie w dowolnym momencie, jednak z drugiej strony, jeżeli wykorzystasz je nierozsądnie, to narażasz się na bardzo duże odsetki. Warto mieć to na uwadze korzystając z karty kredytowej.

Pożyczki alternatywą dla kart kredytowych?

Karty kredytowe kilka lat temu były idealną alternatywą dla pożyczek, ponieważ można było raz zdobyć kartę i mieć „stały” dostęp do dodatkowych pieniędzy. Bez konieczności odwiedzania banku, bez konieczności wypełniania wszystkich formalności związanych z kredytami.

Dzisiaj jednak istnieją pożyczki online, gdzie bez wychodzenia z domu możesz w ciągu kilkunastu minut otrzymać decyzję o tym, czy otrzymałeś pożyczkę, czy też nie. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Warto zauważyć, że pożyczki pozabankowe często też oferują pierwszą pożyczkę na zero procent, oznacza to, że pożyczając 1000 zł, musisz oddać też tylko 1000 zł. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają tanich pożyczek, które nie generują dużych kosztów. W przypadku pożyczki nie narażasz się też na dodatkowe koszty (pod warunkiem, że spłacisz pożyczkę na czas). Nie ponosisz ryzyka, że „zapomnisz się” i wydasz zbyt dużo pieniędzy.

Dlatego, jeżeli potrzebujesz zastrzyku gotówki, to pożyczki online są świetną alternatywą dla kart kredytowych.

Co wybrać? Pożyczki online czy karty kredytowe?

Zastanawiasz się pewnie którą opcję wybrać? Wszystko zależy od Ciebie i tego, czego oczekujesz?

- Warto zauważyć, że karty kredytowe często są obarczone dodatkowymi kosztami, zwłaszcza jeżeli nie korzystasz z nich regularnie.

- Karty kredytowe posiadają okres bezodsetkowy, ale jednocześnie warto pamiętać, że odsetki są znacznie wyższe niż w przypadku pożyczek. Dlatego, jeżeli nie spłacisz zobowiązania na karcie w tym okresie, to narażasz się na duże koszty.

- Karty kredytowe trudniej kontrolować niż tradycyjne pożyczki, przez co łatwiej wpaść w długi, z których ciężko wyjść.

- Pożyczki są oferowane na jasnych i przejrzystych zasadach, dzięki czemu, jeżeli spłacasz raty w czasie, to nie narażasz się na dodatkowe opłaty.

Pożyczki teoretycznie oferują mniejszą swobodę niż karty kredytowe, ale z drugiej strony, jeżeli spłacasz pożyczki na czas, to nie będziesz miał problemu, żeby wziąć kolejne zobowiązanie przy okazji budując pozytywną historię kredytow

Wiele osób nie wie, czym kierować się wybierając kredyt, więc zwracają uwagę na najprostsze dla nich wskaźniki. Jednym z takich elementów jest wysokość raty — jest to prosty element, który można łatwo ocenić. Jednak czy aby na pewno jest on miarodajny?

Czy niska rata jest opłacalna?

Zależy w jakim sensie. Oczywiście niższa rata mniej obarcza comiesięczny budżet, jednak może okazać się, że całkowite koszty kredytu są większe. Weźmy jako przykład pożyczkę na 5000 zł i przyjrzyjmy się przykładowym kosztom w różnych okresach rozliczeniowych:

- 12 miesięcy z ratą po 500 zł

- 24 miesiące z ratą po 270 zł

- 36 miesięcy z ratą po 200 zł

W pierwszym przypadku całkowita kwota do spłaty wynosi 6000 zł, w drugim to jest już 6480 zł, a w trzecim 7200 zł. Różnica jest więc ogromna. Dlatego wybierając kredyt, warto mieć uwagę nie tylko na niskie raty, ale też całkowity koszt kredytu.

Bardzo często niskie raty wiążą się z większymi kosztami kredytu, spłacasz mniejszymi porcjami, ale więcej.

Czy warto patrzeć tylko na całkowitą kwotę do spłaty?

Jednocześnie też nie można popadać w drugą skrajność i całkowicie ignorować wysokość raty. Warto zauważyć, że kredyt musisz regularnie spłacać, opóźnienia w spłatach raty wpłyną negatywnie na twoją historię kredytową.

To oznacza, że wysokość raty, jaką wybierzesz, nie może być zbyt duża, ponieważ inaczej nie będziesz w stanie jej spłacać, a to może przysporzyć Ci wielu kredytów. Co zrobić w takiej sytuacji? Wybierając ofertę pożyczki, pamiętaj po prostu o tym, żeby nie patrzeć tylko i wyłącznie na wysokość raty, ale również na całkowitą kwotę do spłaty. Staraj się znaleźć złoty środek — wybrać taką wysokość raty, z którą jesteś w stanie sobie poradzić, jednocześnie taką, która da maksymalnie niską całkowitą kwotę do spłaty.

W przypadku pożyczek na mniejsze kwoty np. 1000 zł zwykle najlepiej wybierać jak najkrótszy okres kredytowania. W przypadku wyższych musisz zachować zdrowy rozsądek i szukać złotego środka.

W życiu zdarza się wiele niespodziewanych sytuacji, w których potrzebujesz nagłego zastrzyku gotówki. Sprzyja temu zwłaszcza okres przedświąteczny, w którym jest napisany ten artykuł. Biorąc pożyczkę pozabankową, warto zastanowić się na jaki okres wziąć zobowiązanie.

Dwa najczęstsze terminy, które oferują instytucje pozabankowe to pożyczka na 30 lub na 60 dni. Z drugiej strony firmy pozabankowe coraz częściej oferują możliwość spłaty zobowiązania w ratach. Które rozwiązanie jest najskuteczniejsze?

Zastanów się jakiej kwoty potrzebujesz

Duże znaczenie ma tutaj kwota, której potrzebujesz. Często w naszym życiu pojawiają się niespodziewane wypadki jak np. zepsucie się lodówki, czy też choroba wymagająca droższych leków. Zwłaszcza pod koniec miesiąca tego typu wypadki są problematyczne, ponieważ często nie zostaje zbyt duża kwota na koncie, a jedynie środki niezbędne do utrzymania.

W takiej sytuacji świetnym pomysłem na rozwiązanie problemu jest wzięcie pożyczki pozabankowej. Jeżeli kwota, której potrzebujesz, nie jest zbyt duża, to pożyczka na 30 dni jest bardzo dobrym wyjściem, ponieważ nie wiąże się ona z dużymi kosztami. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że biorąc pożyczkę na taki krótki okres, należy mieć pewność, że poradzisz sobie w ciągu tych 30 dni ze spłatą zobowiązania, jeżeli masz co do tego wątpliwości, to lepiej wziąć pożyczkę na dłuższy okres.

A może pożyczki ratalne?

Jeżeli potrzebujesz większego zastrzyku gotówki, to warto wziąć pożyczkę na 60 dni, dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu na zgromadzenie środków niezbędnych do spłaty pożyczki. Warto również rozważyć wzięcie pożyczki ratalnej. To rozwiązanie pozwala Ci rozłożyć spłatę pożyczki na kilka miesięcy, a nawet rok.

Pożyczki ratalne zwykle wiążą się z wyższymi kosztami niż pożyczki krótkoterminowe, jednak pożyczając większe kwoty, jest to często jedyne wejście, jeżeli nie chcemy wpaść w spiralę długów.

Które rozwiązanie wybrać?

Tak naprawdę wybór okresu, na jaki bierzesz pożyczkę, zależy od wielu czynników.

- Pożyczki krótkoterminowe są świetne, gdy potrzebujesz nagłego zastrzyku niewielkiej gotówki przed wypłatą. Taka pożyczka jest w stanie uratować twoje finanse, dzięki czemu możesz poradzić sobie z niespodziewanym wydatkiem, jednocześnie nie ponosząc jakiś wielkich kosztów.

- W przypadku większych wydatków warto zastanowić się nad pożyczką, która trwa co najmniej 60 dni. Dzięki temu masz więcej czasu na zorganizowanie środków potrzebnych do spłaty pożyczki.

- Warto też rozważyć pożyczki ratalne — spłatę pożyczki można rozłożyć na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Wiąże się to z wyższymi kosztami pożyczki, ale w niektórych sytuacjach jest to jedyne rozwiązanie.

- Jeżeli potrzebujesz nagłego zastrzyku gotówki, to wybierz pożyczki online, dzięki którym tego samego dnia będziesz wiedział, czy twój wniosek został zaakceptowany i szybko znajdą się pieniądze na twoim koncie.

W życiu każdego z nas może zdarzyć się sytuacja, że będzie musiał pożyczyć pieniądze. Warto w takiej sytuacji znać dostępne opcje. Wiele osób ogranicza się tu tylko do kredytów w bankach, jednak czy aby na pewno zawsze jest to najlepsze rozwiązanie? Jak łatwo się domyślić niekoniecznie, dlatego warto znać alternatywy.

Pożyczki od przyjaciół, znajomych, rodziny

Wielu osobom to przychodzi jako pierwsza myśl do głowy, gdy potrzebujemy pieniędzy. Jednak czy zawsze jest to dobre rozwiązanie? Z całą pewnością nie. Przede wszystkim, gdy pożyczamy od bliskich osób, to automatycznie one wiedzą o naszych problemach finansowych, a to sprawia, że zaczynają martwić się o naszą sytuację.

Wiele osób też nie chce obarczać bliskich swoimi problemami — wiele osób nie potrafi odmówić pomocy rodzinie, samemu nie znajdując się w dobrej sytuacji finansowej. W takim przypadku prośba o pomoc mogłaby wpędzić w kłopoty bliskich. Do tego wszystkiego dochodzi wstyd — wiele osób po prostu wstydzi się przyznać, że są w ciężkiej sytuacji finansowej. Dlatego też nie chcą prosić o pomoc bliskich.

Banki czy instytucje pozabankowe?

W takiej sytuacji zostają dwie główne opcje — wzięcie pożyczki w banku lub wzięcie pożyczki pozabankowej. Większość osób kieruje się od razu do banków, jednak czy jest to słuszne rozwiązanie?

Nie do końca — banki to świetne miejsce, gdy potrzebujesz wziąć większą pożyczkę np. na kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli potrzebujesz mniejszych sum np. kilkuset złotych, to możesz mieć problem z otrzymaniem pożyczki. W wielu bankach też proces formalności jest dosyć długi, nierzadko musisz osobiście wybrać się do banku. Dlatego też nie jest to rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki.

Ciekawą alternatywą są pożyczki pozabankowe, które świetnie sprawdzają się w przypadku gdy potrzebujesz mniejszego zastrzyku gotówki. Pożyczka pozabankowa może być nawet na kwotę kilkuset złotych. Dodatkowo ten rodzaj pożyczek jest często bardzo elastyczny — masz sporą swobodę, jeśli chodzi o warunki, na jakich otrzymasz pożyczkę.

Dodatkowo często instytucje pozabankowe walczą o nowych klientów, oferując im pierwsze pożyczki na atrakcyjnych warunkach - warto skorzystać z takich promocji, gdy potrzebujesz zastrzyku gotówki.

Czy branie pożyczek pozabankowych jest bezpieczne?

W internecie można znaleźć wiele mitów na temat pożyczek pozabankowych. Począwszy od przestróg w stylu “wpadniesz w spiralę zadłużenia”, na historiach o ścigających gangach kończąc. Niestety większość z tych historii nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Prawda jest taka, że instytucje pozabankowe, podobnie jak banki podlegają pod polskie prawo, muszą go przestrzegać. Biorąc pożyczkę pozabankową, podobnie jak biorąc kredyt w banku podpisujesz umowę, która dokładnie opisuje, na jakich zasadach bierzesz pożyczkę. Całość zawieranej umowy jest przejrzysta i zwykle nie ma tu „kruczków”.

Oczywiście biorąc pożyczkę pozabankową, należy zachować ostrożność taką samą, jak gdy podpisujesz każdą inną umowę. Przede wszystkim upewnij się, że firma, od której chcesz pożyczyć pieniądze, na jasnych zasadach pokazuje jaki jest całkowity koszt kredytu i jaką kwotę musisz spłacić. Pamiętaj jednocześnie o tym, że większość firm pozabankowych ma bardzo rozbudowany dział wsparcia klienta, z którym zawsze możesz się skontaktować i szybko otrzymasz pomoc jeżeli masz jakieś wątpliwości.

Podsumowanie — skąd najlepiej pożyczać pieniądze?

W tym artykule przedstawiliśmy dwie najlepsze możliwości, jeżeli chodzi o branie pożyczki. Jeżeli potrzebujesz mniejszego zastrzyku gotówki, to dobrym wyborem są pożyczki pozabankowe, które są bardzo elastyczne i umożliwiają pożyczenie niskich sum pieniędzy na atrakcyjnych zasadach.

Jeżeli planujesz pożyczyć większą sumę, której nie oferują instytucje pozabankowe, to wtedy pozostaje Ci ubieganie się o kredyt w banku.

Masz do spłaty duży dług, jednak nie jesteś w stanie sobie z nim poradzić? W takiej sytuacji warto napisać prośbę o rozłożenie długu na raty. Jeżeli pożyczkodawca zaakceptuje twój wniosek, to spłacisz swój dług w wygodniejszy sposób.

W jakiej sytuacji pomoże rozłożenie długu na raty?

Spłata pożyczki nie zawsze przebiega po naszej myśli. Czasem powstają różne sytuacje, przez które spłacenie pożyczki w terminie jest trudne, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe.

Gdy wiesz, że spłata długu w terminie jest nieunikniona, to najważniejsze jest proaktywne działanie. Kontakt z pożyczkodawcą jest jak najbardziej wskazany. Im szybciej się skontaktujesz, tym lepiej dla Ciebie — wierzycielom najczęściej zależy przede wszystkim na tym, żebyś spłacił swój dług i są w stanie iść na rękę swoim dłużnikom. Jednak żeby tak było, musisz wykazać tak zwaną dobrą wolę i chęć spłaty długu.

Oczywiście nie zawsze wniosek o rozłożenie długu na raty musi zostać pozytywnie rozpatrzony.

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty krok po kroku?

W podaniu powinny się zawrzeć podstawowe informacje takie jak data i miejscowość przygotowania wniosku, twoje dane, informacje, które pozwolą zweryfikować jakiego zadłużenia dotyczy wniosek (np. numer umowy), dane wierzyciela, podpis. Warto jednocześnie skupić się na kilku punktach:

- Prośba o rozłożeniu długu na raty wraz z uzasadnieniem wniosku — warto, żeby pożyczkodawca wiedział, że istnieje poważny powód, przez który piszesz wniosek.

- Propozycja spłaty długu — warto zaproponować swoją formę spłaty długu, rozłożenia go na raty.

Oczywiście nawet najlepiej napisany wniosek nie gwarantuje tego, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony, jednak dobre uzasadnienie wniosku znacząco zwiększy szanse na pozytywne zakończenie sprawy.

Warto oprócz samych argumentów dodać dowody, które je potwierdzają. Przykładowo, jeżeli powodem jest śmierć bliskiej osoby, to możesz dołączyć akt zgonu. Dzięki temu zwiększą się twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.