Od jakiej instytucji pożyczać pieniądze?

Od jakiej instytucji pożyczać pieniądze?

W życiu każdego z nas może zdarzyć się sytuacja, że będzie musiał pożyczyć pieniądze. Warto w takiej sytuacji znać dostępne opcje. Wiele osób ogranicza się tu tylko do kredytów w bankach, jednak czy aby na pewno zawsze jest to najlepsze rozwiązanie? Jak łatwo się domyślić niekoniecznie, dlatego warto znać alternatywy.

Pożyczki od przyjaciół, znajomych, rodziny

Wielu osobom to przychodzi jako pierwsza myśl do głowy, gdy potrzebujemy pieniędzy. Jednak czy zawsze jest to dobre rozwiązanie? Z całą pewnością nie. Przede wszystkim, gdy pożyczamy od bliskich osób, to automatycznie one wiedzą o naszych problemach finansowych, a to sprawia, że zaczynają martwić się o naszą sytuację.

Wiele osób też nie chce obarczać bliskich swoimi problemami — wiele osób nie potrafi odmówić pomocy rodzinie, samemu nie znajdując się w dobrej sytuacji finansowej. W takim przypadku prośba o pomoc mogłaby wpędzić w kłopoty bliskich. Do tego wszystkiego dochodzi wstyd — wiele osób po prostu wstydzi się przyznać, że są w ciężkiej sytuacji finansowej. Dlatego też nie chcą prosić o pomoc bliskich.

Banki czy instytucje pozabankowe?

W takiej sytuacji zostają dwie główne opcje — wzięcie pożyczki w banku lub wzięcie pożyczki pozabankowej. Większość osób kieruje się od razu do banków, jednak czy jest to słuszne rozwiązanie?

Nie do końca — banki to świetne miejsce, gdy potrzebujesz wziąć większą pożyczkę np. na kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli potrzebujesz mniejszych sum np. kilkuset złotych, to możesz mieć problem z otrzymaniem pożyczki. W wielu bankach też proces formalności jest dosyć długi, nierzadko musisz osobiście wybrać się do banku. Dlatego też nie jest to rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki.

Ciekawą alternatywą są pożyczki pozabankowe, które świetnie sprawdzają się w przypadku gdy potrzebujesz mniejszego zastrzyku gotówki. Pożyczka pozabankowa może być nawet na kwotę kilkuset złotych. Dodatkowo ten rodzaj pożyczek jest często bardzo elastyczny — masz sporą swobodę, jeśli chodzi o warunki, na jakich otrzymasz pożyczkę.

Dodatkowo często instytucje pozabankowe walczą o nowych klientów, oferując im pierwsze pożyczki na atrakcyjnych warunkach - warto skorzystać z takich promocji, gdy potrzebujesz zastrzyku gotówki.

Czy branie pożyczek pozabankowych jest bezpieczne?

W internecie można znaleźć wiele mitów na temat pożyczek pozabankowych. Począwszy od przestróg w stylu “wpadniesz w spiralę zadłużenia”, na historiach o ścigających gangach kończąc. Niestety większość z tych historii nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Prawda jest taka, że instytucje pozabankowe, podobnie jak banki podlegają pod polskie prawo, muszą go przestrzegać. Biorąc pożyczkę pozabankową, podobnie jak biorąc kredyt w banku podpisujesz umowę, która dokładnie opisuje, na jakich zasadach bierzesz pożyczkę. Całość zawieranej umowy jest przejrzysta i zwykle nie ma tu „kruczków”.

Oczywiście biorąc pożyczkę pozabankową, należy zachować ostrożność taką samą, jak gdy podpisujesz każdą inną umowę. Przede wszystkim upewnij się, że firma, od której chcesz pożyczyć pieniądze, na jasnych zasadach pokazuje jaki jest całkowity koszt kredytu i jaką kwotę musisz spłacić. Pamiętaj jednocześnie o tym, że większość firm pozabankowych ma bardzo rozbudowany dział wsparcia klienta, z którym zawsze możesz się skontaktować i szybko otrzymasz pomoc jeżeli masz jakieś wątpliwości.

Podsumowanie — skąd najlepiej pożyczać pieniądze?

W tym artykule przedstawiliśmy dwie najlepsze możliwości, jeżeli chodzi o branie pożyczki. Jeżeli potrzebujesz mniejszego zastrzyku gotówki, to dobrym wyborem są pożyczki pozabankowe, które są bardzo elastyczne i umożliwiają pożyczenie niskich sum pieniędzy na atrakcyjnych zasadach.

Jeżeli planujesz pożyczyć większą sumę, której nie oferują instytucje pozabankowe, to wtedy pozostaje Ci ubieganie się o kredyt w banku.