Co lepsze karta kredytowa, czy też klasyczna pożyczka?

Co lepsze karta kredytowa, czy też klasyczna pożyczka?

Znalazłeś się w sytuacji, w której potrzebujesz dodatkowych środków finansowych? zastanawiasz się jaką opcję wybrać? Kartę kredytową? Kredyt? A może pożyczkę pozabankową? W tym artykule przyjrzymy się różnym opcjom i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

Co warto wiedzieć o karcie kredytowej?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest karta kredytowa, na jakich zasadach działa. Wiele osób nie odróżnia karty kredytowej od karty debetowej. Obie umożliwiają pozornie to samo — płacenie za zakupy kartą, bez konieczności posiadania gotówki.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Przede wszystkim tym skąd czerpiesz środki na zakupy. W przypadku karty debetowej są to środki z twojego konta — wydajesz pieniądze, które posiadasz na swoim koncie. Natomiast w przypadku karty kredytowej wydajesz środki, które są własnością banku. To oznacza, że korzystając z karty kredytowej, zaciągasz zobowiązanie, które musisz uregulować. Karty kredytowe mają jednocześnie dużą przewagę nad klasycznymi kredytami — posiadają okres bezodsetkowy, który umożliwia spłatę zobowiązania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wydaje się to być idealne rozwiązanie, jednak czy aby na pewno tak jest?

Okres bezodsetkowy składa się z dwóch etapów:

- Cykl rozliczeniowy, po którego zakończeniu po którego zakończeniu otrzymujesz zestawienie wszystkich transakcji dokonanych w ciągu niego kartą kredytową.

- Etap spłaty zobowiązania — na tym etapie musisz spłacić zobowiązanie.

Zwykle są wyszczególnione dwie kwoty — minimalna i całkowita. W danym etapie musisz spłacić tylko kwotę minimalną, która potwierdza twoją wypłacalność. Jednak co z kwotą całkowitą? Tu przechodzimy, do kolejnej części artykułu.

Minusy karty kredytowej

Korzystanie z karty kredytowej może wydawać się świetnym rozwiązaniem. Korzystasz z niej, jak z normalnej karty, cieszysz się okresem bezodsetkowym. Jednak w gruncie rzeczy korzystanie z karty kredytowej nie różni się wiele od korzystania z kredytu gotówkowego, tutaj też musisz spłacić zobowiązanie w całości.

Jeżeli nie spłacisz go w okresie bezodsetkowym, to musisz liczyć się z dużym oprocentowaniem, które znacznie przewyższa oprocentowanie kredytów, czy też pożyczek pozabankowych.

Ponadto często samo posiadanie karty kredytowej wiąże się zwykle z dodatkowymi opłatami i kosztami.

Dlatego z jednej strony posiadasz dodatkowe źródło finansowe, z którego możesz korzystać w zasadzie w dowolnym momencie, jednak z drugiej strony, jeżeli wykorzystasz je nierozsądnie, to narażasz się na bardzo duże odsetki. Warto mieć to na uwadze korzystając z karty kredytowej.

Pożyczki alternatywą dla kart kredytowych?

Karty kredytowe kilka lat temu były idealną alternatywą dla pożyczek, ponieważ można było raz zdobyć kartę i mieć „stały” dostęp do dodatkowych pieniędzy. Bez konieczności odwiedzania banku, bez konieczności wypełniania wszystkich formalności związanych z kredytami.

Dzisiaj jednak istnieją pożyczki online, gdzie bez wychodzenia z domu możesz w ciągu kilkunastu minut otrzymać decyzję o tym, czy otrzymałeś pożyczkę, czy też nie. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Warto zauważyć, że pożyczki pozabankowe często też oferują pierwszą pożyczkę na zero procent, oznacza to, że pożyczając 1000 zł, musisz oddać też tylko 1000 zł. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają tanich pożyczek, które nie generują dużych kosztów. W przypadku pożyczki nie narażasz się też na dodatkowe koszty (pod warunkiem, że spłacisz pożyczkę na czas). Nie ponosisz ryzyka, że „zapomnisz się” i wydasz zbyt dużo pieniędzy.

Dlatego, jeżeli potrzebujesz zastrzyku gotówki, to pożyczki online są świetną alternatywą dla kart kredytowych.

Co wybrać? Pożyczki online czy karty kredytowe?

Zastanawiasz się pewnie którą opcję wybrać? Wszystko zależy od Ciebie i tego, czego oczekujesz?

- Warto zauważyć, że karty kredytowe często są obarczone dodatkowymi kosztami, zwłaszcza jeżeli nie korzystasz z nich regularnie.

- Karty kredytowe posiadają okres bezodsetkowy, ale jednocześnie warto pamiętać, że odsetki są znacznie wyższe niż w przypadku pożyczek. Dlatego, jeżeli nie spłacisz zobowiązania na karcie w tym okresie, to narażasz się na duże koszty.

- Karty kredytowe trudniej kontrolować niż tradycyjne pożyczki, przez co łatwiej wpaść w długi, z których ciężko wyjść.

- Pożyczki są oferowane na jasnych i przejrzystych zasadach, dzięki czemu, jeżeli spłacasz raty w czasie, to nie narażasz się na dodatkowe opłaty.

Pożyczki teoretycznie oferują mniejszą swobodę niż karty kredytowe, ale z drugiej strony, jeżeli spłacasz pożyczki na czas, to nie będziesz miał problemu, żeby wziąć kolejne zobowiązanie przy okazji budując pozytywną historię kredytow