Czy warto kierować się niską ratą wybierając pożyczkę?

Wiele osób nie wie, czym kierować się wybierając kredyt, więc zwracają uwagę na najprostsze dla nich wskaźniki. Jednym z takich elementów jest wysokość raty — jest to prosty element, który można łatwo ocenić. Jednak czy aby na pewno jest on miarodajny?

Czy niska rata jest opłacalna?

Zależy w jakim sensie. Oczywiście niższa rata mniej obarcza comiesięczny budżet, jednak może okazać się, że całkowite koszty kredytu są większe. Weźmy jako przykład pożyczkę na 5000 zł i przyjrzyjmy się przykładowym kosztom w różnych okresach rozliczeniowych:

- 12 miesięcy z ratą po 500 zł

- 24 miesiące z ratą po 270 zł

- 36 miesięcy z ratą po 200 zł

W pierwszym przypadku całkowita kwota do spłaty wynosi 6000 zł, w drugim to jest już 6480 zł, a w trzecim 7200 zł. Różnica jest więc ogromna. Dlatego wybierając kredyt, warto mieć uwagę nie tylko na niskie raty, ale też całkowity koszt kredytu.

Bardzo często niskie raty wiążą się z większymi kosztami kredytu, spłacasz mniejszymi porcjami, ale więcej.

Czy warto patrzeć tylko na całkowitą kwotę do spłaty?

Jednocześnie też nie można popadać w drugą skrajność i całkowicie ignorować wysokość raty. Warto zauważyć, że kredyt musisz regularnie spłacać, opóźnienia w spłatach raty wpłyną negatywnie na twoją historię kredytową.

To oznacza, że wysokość raty, jaką wybierzesz, nie może być zbyt duża, ponieważ inaczej nie będziesz w stanie jej spłacać, a to może przysporzyć Ci wielu kredytów. Co zrobić w takiej sytuacji? Wybierając ofertę pożyczki, pamiętaj po prostu o tym, żeby nie patrzeć tylko i wyłącznie na wysokość raty, ale również na całkowitą kwotę do spłaty. Staraj się znaleźć złoty środek — wybrać taką wysokość raty, z którą jesteś w stanie sobie poradzić, jednocześnie taką, która da maksymalnie niską całkowitą kwotę do spłaty.

W przypadku pożyczek na mniejsze kwoty np. 1000 zł zwykle najlepiej wybierać jak najkrótszy okres kredytowania. W przypadku wyższych musisz zachować zdrowy rozsądek i szukać złotego środka.