Rozłożenie długu na raty

Masz do spłaty duży dług, jednak nie jesteś w stanie sobie z nim poradzić? W takiej sytuacji warto napisać prośbę o rozłożenie długu na raty. Jeżeli pożyczkodawca zaakceptuje twój wniosek, to spłacisz swój dług w wygodniejszy sposób.

W jakiej sytuacji pomoże rozłożenie długu na raty?

Spłata pożyczki nie zawsze przebiega po naszej myśli. Czasem powstają różne sytuacje, przez które spłacenie pożyczki w terminie jest trudne, a w niektórych sytuacjach wręcz niemożliwe.

Gdy wiesz, że spłata długu w terminie jest nieunikniona, to najważniejsze jest proaktywne działanie. Kontakt z pożyczkodawcą jest jak najbardziej wskazany. Im szybciej się skontaktujesz, tym lepiej dla Ciebie — wierzycielom najczęściej zależy przede wszystkim na tym, żebyś spłacił swój dług i są w stanie iść na rękę swoim dłużnikom. Jednak żeby tak było, musisz wykazać tak zwaną dobrą wolę i chęć spłaty długu.

Oczywiście nie zawsze wniosek o rozłożenie długu na raty musi zostać pozytywnie rozpatrzony.

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty krok po kroku?

W podaniu powinny się zawrzeć podstawowe informacje takie jak data i miejscowość przygotowania wniosku, twoje dane, informacje, które pozwolą zweryfikować jakiego zadłużenia dotyczy wniosek (np. numer umowy), dane wierzyciela, podpis. Warto jednocześnie skupić się na kilku punktach:

- Prośba o rozłożeniu długu na raty wraz z uzasadnieniem wniosku — warto, żeby pożyczkodawca wiedział, że istnieje poważny powód, przez który piszesz wniosek.

- Propozycja spłaty długu — warto zaproponować swoją formę spłaty długu, rozłożenia go na raty.

Oczywiście nawet najlepiej napisany wniosek nie gwarantuje tego, że zostanie on pozytywnie rozpatrzony, jednak dobre uzasadnienie wniosku znacząco zwiększy szanse na pozytywne zakończenie sprawy.

Warto oprócz samych argumentów dodać dowody, które je potwierdzają. Przykładowo, jeżeli powodem jest śmierć bliskiej osoby, to możesz dołączyć akt zgonu. Dzięki temu zwiększą się twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.