Przesyłanie skanu dowodu osobistego a bezpieczeństwo chwilówek

Znalazłeś pożyczkę na dowód? A być może pożyczkodawca wymaga od Ciebie przesłania skanu swojego dowodu, żebyś potwierdził swoją tożsamość? Co zrobić w takiej sytuacji? Czy jest to bezpieczne? W tym artykule przyjrzymy się odpowiedziom na te pytania.

Skan dowodu osobistego a bezpieczeństwo

Warto zauważyć, że wysyłając skan dowodu osobistego, warto zachować bezpieczeństwo. Z całą pewnością nie warto wysyłać tego skanu byle komu, ponieważ może to skutkować przykrymi konsekwencjami takimi jak np. próby wyłudzenia kredytu przy pomocy skradzionego dowodu.

Dlatego warto uważać na to, komu wysyłasz kserokopię swojego dowodu osobistego. Warto przede wszystkim sprawdzić dane na temat firmy. Banki i firmy pozabankowe muszą spełnić szereg wymagań, dlatego też z całą pewnością uda Ci się znaleźć informacje na ich temat w sieci. Dzięki temu możesz w prosty sposób zweryfikować choćby czy dana firma w ogóle istnieje.

Warto zauważyć, że przesyłając dowód firmom pozabankowym, jesteś bezpieczny i nie musisz się martwić o to, że zostanie on niewłaściwie wykorzystany. Co zrobić, jeżeli chcesz się bardziej zabezpieczyć?

Jak zabezpieczyć skan swojego dowodu

Sposobem na zabezpieczenie kserokopii dowodu jest umieszczenie na nim znaku wodnego w postaci napisu „Przeznaczony wyłącznie dla [nazwa instytucji]”. Oczywiście nie jest to zabezpieczenie, którego nie da się obejść, jednak znacząco utrudni to działania oszustom.

Warto upewnić się również czy firma, której wysyłasz skan dowodu, wymaga kompletnego dokumentu. W niektórych przypadkach możesz zamaskować część danych takich jak numer PESEL, seria dowodu, swoje zdjęcie. Jednak, zanim ukryjesz część danych, upewnij się po co wysyłasz dowód osobisty.

Jeżeli natomiast chcesz być bezpieczny, to możesz skorzystać z alertów BIK. Koszt takiej usługi jest niewielki, a za każdym razem, gdy ktoś złoży wniosek o pożyczkę lub kredyt na twoje dane, to dostaniesz o tym powiadomienie. To pozwoli na szybką reakcję.