Bezpieczeństwo pożyczek na pesel i dowód

Bezpieczeństwo pożyczek na pesel i dowód

Dzisiaj firmy oferujące pożyczki mają bardzo szerokie spektrum usług. Czasem można usłyszeć nawet o pożyczkach na pesel. Jednak czy takie oferty są uczciwe? Czy warto z nich korzystać? A jeżeli nie, to jakie są realne alternatywy? Jeżeli interesują Cię zagadnienia związane z pożyczką na pesel, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czy pożyczka na pesel w ogóle istnieje?

Firmy udzielające pożyczek pozabankowych wychodzą naprzeciw potrzeb klientów. Oferują mnóstwo udogodnień — dzisiaj można wziąć pożyczkę „na dowód”, a nawet „na telefon”. Dzięki temu można w szybki i prosty sposób wziąć pożyczkę.

Mimo tych udogodnień pożyczka na pesel nie istnieje. Oczywiście niektóre firmy udzielające pożyczek pozabankowych mogą wymagać również podania numeru pesel, jednak niemożliwe jest uzyskanie pożyczki podając tylko ten numer. Jeżeli spotykasz się z firmą oferującą takie usługi, to powinieneś zachować szczególną ostrożność. Na rynku znajdziesz wiele firm, które oferują szybkie pożyczki pozabankowe, dlatego nie warto ryzykować szukając pożyczek na pesel.

Warto zauważyć, że branie pożyczki na dowód jest bardzo proste. Wypełnienie wniosku zajmuje kilka, kilkanaście minut. Kluczowe jest oczywiście wypełnienie go poprawnymi danymi, jednym z najczęstszych powodów, dlaczego firmy pozabankowe odrzucają wniosek o pożyczkę, jest właśnie źle wypełniony wniosek. Jeżeli znajdują się tam niepoprawne dane, to pożyczka nie zostanie przyznana.

Wyłudzenia i kradzież danych osobowych a zaciągnięcie kredytu

Wiele osób pilnuje dzisiaj swoich dokumentów, jednak do wyłudzenia danych osobowych, albo ich kradzieży może dojść na wiele sposobów. Podszywanie się pod pracodawców, tworzenie fałszywych stron internetowych — możliwości jest wiele.

Jednak czy ktoś może wziąć pożyczkę posiadając twoje dane takie jak np. seria i numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania, numer pesel? Takiej możliwości wykluczyć oczywiście nie można, jednak firmy pożyczkowe dbają o bezpieczeństwo swoich klientów i minimalizują ryzyko wystąpienia takich sytuacji. W tym celu jest przeprowadzana m.in. weryfikacja tożsamości klientów. Sposobów, na jej dokonanie jest wiele, dwa najpopularniejsze, to:

- Przelew weryfikacyjny — to najczęściej stosowana metoda. Polega na przelaniu złotówki lub grosza na konto pożyczkodawcy. Tą prostą akcją klient udowadnia, że ma dostęp do konta podanego w formularzu.

- Weryfikacja telefoniczna — tutaj po prostu osoba z firmy pożyczkowej dzwoni do osoby składającej wniosek i weryfikuje dane. Oprócz potwierdzenia informacji z wniosku pożyczkobiorca może zostać poproszony o dodatkowe dane, które pozwolą potwierdzić jego tożsamość.

Czasem może nastąpić jeszcze weryfikacja za pomocą kuriera, gdzie klientowi jest dostarczana w formie fizycznej umowa do podpisania. Kurier w trakcie wizyty sprawdza dane klienta, z tymi znajdującymi się we wniosku i jeżeli się one zgadzają, to klient może podpisać umowę.

Jak sprawdzić zaciągnięte kredyty?

Najczęściej różnego rodzaju wyłudzenia danych osobowych są wykorzystywane do zaciągnięcia kredytów. Jeżeli chcesz się upewnić, czy nie zaciągnięto na twoją osobę żadnych zobowiązań, to możesz to sprawdzić za pomocą raportu BIK. Znajdują się w nim informacje, o tym ile masz aktualnych pożyczek. Ponadto raporty BIK dają możliwość pozyskania informacji o tym, czy ktoś pytał o twoje dane.

Jeżeli natomiast obawiasz się, że ktoś może wziąć w przyszłości kredyt na Ciebie, to warto uruchomić Alerty Bik. Służą one temu, że o każdej próbie zaciągnięcia pożyczki czy też kredytu na twoje dane będziesz informowany poprzez SMS (lub e-mail, jeżeli wybierzesz tę opcję). Usługa działa w trybie 24/7, czyli jest dostępna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Pamiętaj, żeby o każdej próbie wyłudzenia kredytu na twoje dane osobowe informować zarówno pożyczkodawcę, jak i policję.