Zdolność kredytowa — co na nią wpływa i jak ją poprawić?

Zdolność kredytowa — co na nią wpływa i jak ją poprawić?

W życiu każdego z nas może zdarzyć się sytuacja, że będziemy potrzebować pożyczki. Co prawda oferty pożyczek bez BIK cały czas się rozwijają, jednak warto mieć możliwość zaciągnięcia również innych zobowiązań. Dlatego też w tym artykule przyjrzymy się zdolności kredytowej, która jest jednym z najważniejszych aspektów, które biorą pożyczkodawcy pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa określa możliwość spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę. Oblicza się ją m.in. na podstawie dochodów osoby ubiegającej się o kredyt. Oczywiście bierze się również pod uwagę inne czynniki jak np. terminowość spłaty poprzednich zobowiązań.

Warto zwrócić uwagę na to, że również firmy udzielające pożyczek pozabankowych obliczają twoją zdolność kredytową i biorą ją pod uwagę podczas rozpatrywania twojego wniosku.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Podstawowym aspektem jest wysokość twoich dochodów. Jeżeli zarabiasz więcej, to naturalnie jesteś w stanie wziąć większą pożyczkę, ponieważ bank wie, że będziesz miał pieniądze na spłacanie rat. Liczy się też nie tylko wysokość zarobków, ale również ich „jakość” - umowa o pracę jest naturalnie bardziej wartościowa niż umowa o dzieło. Jednak jeżeli pracujesz na umowie o dzieło od dawna i twoje dochody są udokumentowane, to wtedy również nie powinieneś mieć problemów z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku.

Innym aspektem jest historia kredytowa — jeśli w przeszłości zaciągałeś zobowiązania (nawet niewielkie) i spłacałeś je na czas, to twoja zdolność kredytowa jest lepsza.

Oczywiście podczas udzielania pożyczki brane są również inne czynniki, do najważniejszych należy zaliczyć:

- Wiek — osoby młode np. mające mniej niż 21 lat albo starsze np. takie, które mają powyżej 70 lat, również mogą mieć problem ze wzięciem pożyczki. Ich zdolność kredytowa również jest mniejsza.

- Czas trwania pożyczki.

- Okres trwania pożyczki.

- Inne zobowiązania finansowe.

- Rodzaj pożyczki.

Czynników jest dużo, jednak najważniejsze zostały wymienione wyżej.

Sposoby na poprawienie zdolności kredytowej

Warto myśleć o zdolności kredytowej. Będzie ona potrzebna np. gdy będziesz w przyszłości chciał wziąć kredyt hipoteczny lub po prostu większą pożyczkę. Dlatego poniżej znajdziesz kilka porad i sposobów, które pozwolą Ci poprawić twoją zdolność kredytową:

- Spłata pozostałych zobowiązań finansowych — każdy kredyt, każda pożyczka wpływają na twój domowy budżet, tym samym zmniejszając twoją zdolność kredytową.

- Dłuższy okres pożyczkowania — to również bardzo prosty sposób na wzięcie większego kredytu. Zamiast szukać kredytu na rok lub dwa możesz wybrać taki na kilka lat.

- Budowanie pozytywnej historii kredytowej — branie sprzętu na raty, czy też małych pożyczek. To wszystko pomoże Ci zbudować pozytywną historię kredytową, która w przyszłości umożliwi Ci wzięcie większej pożyczki.

- Pozbycie się debetu na koncie i kart kredytowych — to również pozytywnie wpłynie na wysokość pożyczki, o jaką możesz się ubiegać.

Określając swoją zdolność kredytową, możesz wykorzystać liczne kalkulatory znajdujące się w internecie, dzięki nim będziesz w stanie oszacować wysokość pożyczki, o jaką możesz się ubiegać. Z całą pewnością warto być świadomym czynników wpływających na zdolność kredytową, ponieważ jest to najważniejszy czynnik decydujący o tym, czy pożyczka, o którą się ubiegasz, zostanie Ci przyznana.