Co warto wiedzieć o bazie ERIF?

Co warto wiedzieć o bazie ERIF?

Jeżeli interesujesz się rynkiem pożyczkowym, to z całą pewnością słyszałeś o BIK-u, czyli biurze informacji kredytowych. Jednak czy wiesz, czym jest baza ERIF? Jakie informacje do niej trafiają? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule.

Czym jest baza ERIF i jakie dane zbiera?

Erif Biuro Informacji Gospodarcze SA — jest to jedno z najważniejszych przedsiębiorstw udzielających informacji gospodarczej. Jest ono członkiem grupy windykacyjnej KRUK. Erif zbiera i przechowuje informacje gospodarcze o konsumentach, ponadto jest odpowiedzialne za udostępnianie innym podmiotom tych informacji. Warto zwrócić uwagę, że w bazie ERIF znajdują się zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa.

Każda firma pożyczkowa ma wgląd do bazy ERIF i może te informacje wykorzystać do rozpatrzenia twojego wniosku o kredyt lub pożyczkę.

Główna różnica pomiędzy BIK-iem a bazą ERIF jest to, że baza ERIF gromadzi zarówno dane pozytywne, jak i negatywne. To oznacza, że trafiasz do tego rejestru zarówno kiedy spłacasz swoje zobowiązania finansowe w terminie, jak i wtedy gdy tego nie robisz i powstaje zadłużenie.

W jaki sposób trafia się do bazy ERIF?

Tak naprawdę, każda osoba i każde przedsiębiorstwo, które sięga po kredyt i pożyczkę musi liczyć się z tym, że trafi do bazy ERIF. W przypadku osób fizycznych zadłużenie musi sięgać co najmniej kwoty 200 zł, natomiast w przypadku przedsiębiorstw, kwota minimalna wynosi 500 zł.

Jeżeli widniejesz w bazie ERIF, to możesz spodziewać się tego, że różne instytucje finansowe będą wykorzystywać te informacje. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeżeli miałeś problemy ze spłatą swoich zobowiązań — wtedy możesz mieć problemy z uzyskaniem pożyczki.

Oczywiście rynek odpowiada na potrzeby różnych osób, znajdziesz oferty, które są dostosowane również do osób, które widnieją w bazach ERIF, czy też BIK. Wiele firm oferuje dziś pożyczki bez sprawdzania baz. Warto jednocześnie pamiętać, że taki pożyczkodawca ma możliwość zajrzeć w rejestry, jednak nie musi tego robić oraz nie musi podejmować decyzji na podstawie nie. Tego typu oferty są świetne dla osób, których historia kredytowa nie prezentuje się najlepiej, albo które mają po prostu złą zdolność kredytową.

Erif zbiera wiele pozytywnych informacji

To, co odróżnia ERIF od BIG-u jest to, że znajdują się tu również pozytywne informacje. Od 2011 roku w tej bazie zbierane są również zapisy o terminowych płatnościach. Dzisiaj natomiast w rejestrze są gromadzone dane prawie 40 milionów spraw finansowych, z czego zdecydowana większość zapisów dotyczy informacji pozytywnych. Ta informacja też ma bardzo duże znaczenie do oceny tego, jak wygląda rynek pożyczkowy w Polsce, oznacza ona, że konsumenci w znaczącej większości podejmują rozsądne decyzje o zaciąganiu zobowiązań i spłacają je na czas.

Sprawdzenie swoich danych w bazie ERIF

Warto zauważyć, że nie do danych z rejestru bazy ERIF mają dostęp nie tylko pożyczkodawcy — każda osoba może sprawdzić, czy są na jej temat informacje w tej bazie. W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową rejestru i założyć tam swoje konto. Po wykonaniu tego kroku możesz wygenerować specjalny raport, w którym znajdziesz informacje zarówno o twoich zaległych, jak i uregulowanych płatnościach. Generowanie takiego raportu raz na pół roku jest darmowe, natomiast jeżeli będziesz chciał, lub potrzebował częściej sprawdzać swoją zdolność finansową, to jednorazowe wygenerowanie raportu będzie kosztowało 3 zł.

Warto jednocześnie pamiętać, że baza ERIF nie jest jedyną. Jeżeli nie znalazłeś w niej swojego wpisu, natomiast twój wniosek o pożyczkę został odrzucony, to mogą być inne przyczyny takiej decyzji pożyczkodawcy. Być może chciałeś wziąć na siebie zbyt duże zobowiązanie, które przekracza twoją zdolność kredytową, z być może wpis na temat twojej osoby istnieje w innych bazach takich jak np. KRD czy BIK.