Co warto wiedzieć o pożyczkach dla rolników?

Co warto wiedzieć o pożyczkach dla rolników?

Prowadzisz własne gospodarstwo i potrzebujesz zastrzyku gotówki? Czasem jedynym rozwiązaniem jest wzięcie pożyczki dla rolnika. Pozwala ona rozwiązać większość kłopotów finansowych gospodarstwa. W tym artykule dowiesz się gdzie znaleźć pożyczkę dla rolnika oraz co ją różni od klasycznych pożyczek i kredytów.

Gdzie szukać pożyczki dla rolnika i dlaczego warto to robić?

Prowadzenie własnego gospodarstwa nie jest zadaniem prostym — praca jest bardzo wymagająca, a nie zawsze plony są dostatecznie duże. Dlatego też rolnicy nierzadko popadają w problemy finansowe, zwłaszcza w sytuacji, gdy w jednym roku plony są bardzo obfite, a w kolejnym już nie.

Na szczęście pożyczkodawcy zauważyli potrzeby rolników i przygotowali specjalne oferty, dla tego segmentu rynku. Warto zwrócić uwagę szczególnie na firmy pozabankowe, których oferta może być alternatywą dla kredytów zaciąganych w bankach — niektóre firmy z sektora pozabankowego przygotowały specjalne oferty dla rolników. Mogą oni wziąć pożyczkę przez internet, ponadto mogą przeznaczyć kwotę na dowolny cel w zależności od potrzeb np. zakup nawozów, albo nowego sprzętu.

Niektórym osobom może wydawać się problematyczne znalezienie pożyczki dedykowanej rolnikom, jednak w tym celu warto skorzystać po prostu z porównywarek dostępnych w internecie. Dzięki nim można w jednym miejscu sprawdzić informacje na temat wielu ofert.

Zanim weźmiesz pożyczkę — ocenić ryzyko kredytowe!

Oferta rynku finansowego bardzo często jest przyjazna dla konsumentów, jednak nie oznacza to, że powinniśmy brać maksymalne kwoty pożyczek, jakie zostały nam przyznane. Warto samemu ocenić swoją zdolność kredytową i ocenić jak dużą pożyczkę jesteśmy w stanie spłacić.

Jeżeli chodzi natomiast o obliczanie zdolności kredytowej, przez pożyczkodawcę, to ono zaczyna się analizy faktur oraz rachunków otrzymywanych przez danego rolnika. Ważne jest, żeby ten dał pożyczkodawcy jak najdokładniejszy i najbardziej kompletny zbiór informacji o źródłach dochodu — również tych dodatkowych jak np. dotacjach z UE lub programach partnerskich. Pomocne będzie również przedstawienie dochodów szacunkowych.

Bardzo często pożyczkodawcy chcą też poznać plany rolnika co do tego, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość. Tutaj ważne jest, żeby mieć nie tylko swoją wizję, ale również konkretne dane, które pozwolą udowodnić pożyczkodawcy, że twoje plany faktycznie uda się zrealizować. Przykładowo, jeżeli będziesz oszacowywał zarobek, to nie mów tylko o przychodach, ale również o kosztach. Ponadto możesz podać jako porównanie dane z ubiegłego roku. Zebranie tych wszystkich informacji przez Ciebie ułatwi pożyczkodawcy rozpatrzenie twojego wniosku o pożyczkę, ponadto też pomoże mu określić jaką maksymalną kwotę może Ci pożyczyć.

Dokumenty potrzebne do wzięcia kredytu dla rolnika

Bez względu na to, czy będziesz starał się o pożyczkę dla rolnika online, czy też offline potrzebujesz kompletu dokumentów. Przede wszystkim musisz mieć dokumenty, które potwierdzają twoją tożsamość oraz udowodnią, że prowadzisz działalność gospodarczą. Ponadto ważne są też informacji o twojej ziemi m.in. dokument potwierdzająco prawo własności, wpis z rejestru gruntów. Oczywiście nie można zapominać o podstawowym dokumencie, jakim jest dowód osobisty. W przypadku składania wniosku online procedura jest bardzo prosta. Wchodzisz na stronę pożyczkodawcy i wypełniasz wniosek na jego stronie internetowej — jeżeli masz problem z jakimś etapem, to zawsze możesz zadzwonić do pożyczkodawcy, żeby otrzymać pomoc. Na etapie wypełniania wniosku bardzo ważne jest określenie kwoty pożyczki oraz czasu jej spłaty.

Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku trzeba czekać na odpowiedź od firmy pożyczkowej. W kolejnym etapie dostaniesz dalsze instrukcje, najczęściej albo ktoś do Ciebie zadzwoni, żeby potwierdzić twoje dane, albo zostaniesz poproszony o wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymasz pieniądze na swoje konto bankowe.