Co warto wiedzieć o spirali zadłużenia?

Co warto wiedzieć o spirali zadłużenia?

Pożyczki i kredyty potrafią pomóc w realizacji naszych celów, marzeń. To świetne uzupełnienie naszego budżetu w trudnych sytuacjach. Jednocześnie, jeżeli nie zapanujemy nad zaciąganiem kolejnych zobowiązań finansowych, to powstaje ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Czym jest spirala zadłużenia?

O spirali zadłużenia mówimy wtedy, gdy liczba różnych zaległości finansowych stale rośnie, natomiast zaciągane są kolejne pożyczki w celu spłaty poprzednich. Czasem faktycznie stare zobowiązania są regulowane, jednak powstają nowe, które są większe od poprzednich. Ta metoda działa, do punktu krytycznego, gdy firmy pożyczkowe odmawiają pożyczenia gotówki.

Niestety w spiralę zadłużenia można wpaść bardzo szybko. Początkowe objawy wpadania w spiralę długów są praktycznie niezauważalne — mamy kłopoty ze spłatą jednego zobowiązania, więc po prostu bierzemy kolejne i wszystko wygląda dobrze. W końcu poradziłeś sobie ze spłatą pożyczki. Jednak ze spłatą kolejnej znowu pojawiają się problemy, więc bierzesz trzecią. I tak zaczynasz wpadać w błędne koło.

Jak uniknąć spirali zadłużenia?

Mimo że wpadnięcie w spiralę zadłużenia to zagrożenie jak najbardziej realne, to można go uniknąć, jeżeli odpowiednio do tego podejdziesz.

Przede wszystkim, żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia, należy rozsądnie oceniać swoją zdolność finansową. Oczywiście banki i firmy pozabankowe oceniają zdolności kredytowe pożyczkobiorców, jednak nie są w stanie sprawdzić wszystkiego. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek już na etapie zaciągania zobowiązania finansowego. Natomiast na etapie spłaty pamiętaj o tym, żeby regularnie spłacać swoje zobowiązania. To bardzo ważny element. No i przede wszystkim, gdy zapowiadają się trudności ze spłatą pożyczki, to zastanów się, czy faktycznie nie jesteś w stanie tego zrobić. Bardzo często rezygnacja z przyjemności i zaciśnięcia pasa umożliwi Ci terminową spłatę pożyczki.

Jeżeli masz kłopoty ze spłatą, to nie bierz kolejnej pożyczki, tylko skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą. Bardzo często będzie istniała możliwość zmiany wysokości rat, przesunięcia terminu ich spłaty. Może wiązać się to z dodatkowymi kosztami kredytu, jednak i tak jest to lepsze rozwiązanie, niż zaciąganie kolejnych pożyczek.

Pamiętaj, że w spiralę zadłużenia można wpaść, nawet zaczynając od pożyczek i kredytów zaciąganych początkowo na bardzo małe sumy. Dlatego od początku ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku.