Opłata przygotowawcza

Czym jest opłata przygotowawcza pożyczki?

Na koszty pożyczki składa się wiele czynników. Niektórzy konsumenci zapominają o kosztach związanych z opłatą przygotowawczą. Jest to jednorazowa opłata, za podjęcie czynności związanych z przygotowaniem pożyczki. Warto zastanowić się, co składa się na wysokość opłaty przygotowawczej i od czego zależy jej wysokość.

Czym dokładnie jest opłata przygotowawcza pożyczki?

Są to różnego rodzaju koszty, które ponosi pożyczkodawca, żeby móc udzielić pożyczki. Przykładowe koszty przygotowawcze, to:

- Sprawdzenie zdolności kredytowej.

- Przekazanie pieniędzy pożyczkobiorcy

Taką opłatą pobierają zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. Jednocześnie warto podkreślić, że jest ona pobierana jednorazowo.

Co wpływa na wysokość opłaty przygotowawczej?

Czynników wpływających na wysokość opłaty przygotowawczej jest wiele. Wpływa na nią przede wszystkim kwota pożyczki i okres kredytowania. Warto zauważyć, że oba te czynniki wpływają oddzielnie, to oznacza, że:

- Ta sama kwota pożyczki dla różnych okresów spłaty może mieć różne opłaty przygotowawcze.

- Inna kwota pożyczki, dla tych samych okresów spłaty może mieć różne opłaty przygotowawcze. Koszty opłat przygotowawczych sprawdzisz w instytucji, której usługami jesteś zainteresowany. Większość firm dzisiaj udostępnia gotowe kalkulatory, które możesz bardzo prosto wykorzystać. Ponadto takie informacje znajdziesz w tabeli opłat, którą znajdziesz na stronie pożyczkodawcy.

Czym się różni opłata przygotowawcza od prowizji?

Warto tu wspomnieć jeszcze o prowizji pożyczkodawcy. Jest to kwota wypłacana na rzecz podmiotu za wykonanie określonej czynności prawnej. W przypadku instytucji finansowych taką czynnością może być np. udzielenie pożyczki.Natomiast do opłaty przygotowawczej zaliczane są wszystkie działania, które pożyczkodawca musi wykonać, żeby móc udzielić pożyczki.

Dla konsumenta główna różnica jest taka, że prowizja zostaje zwrócona w przypadku rezygnacji z pożyczki, jej część jest zwracana, gdy dojdzie do wcześniejszej spłaty zobowiązania. Natomiast opłaty przygotowawcze nie są zwracane.

Podsumowanie

Przed wzięciem kredytu z całą pewnością warto sprawdzić wysokość opłaty przygotowawczej. Są to koszty, które poniesiesz i warto je uwzględnić podczas oceniania opłacalności kredytu. Może się okazać, że instytucja posiadająca pozornie wyższe oprocentowanie ma niższe dodatkowe opłaty. Dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas wybierania pożyczkodawcy.