Problemy w spłacie zadłużenia

Co zrobić, gdy pojawiają się problemy w spłacie zadłużenia?

Życie ludzkie jest pełne niespodziewanych wydarzeń. Wypadki, choroby, utrata pracy, problemy z wypłatą wynagrodzenia, czy też inne losowe zdarzenia — istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na płynność finansową. Konsekwencją takich losowych zdarzeń mogą być trudności ze spłatą zadłużenia. Oczywiście biorąc kredyt, pożyczkę trzeba pamiętać o konieczności jej spłaty, być na to przygotowanym. Jednak są sytuacje, których nie da się przewidzieć i warto wtedy się zastanowić co robić.

Przede wszystkim czytaj umowy pożyczkowe

To jest podstawa. Tak naprawdę instytucjom pozabankowym i bankom zależy na tym, żebyś spłacił pożyczkę. Dlatego dzisiaj istnieją różnego rodzaju udogodnienia dla klientów takie jak np. możliwość wstrzymania pożyczki na pewien okres.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka zapisów w umowie:

- Odsetki związane z opóźnieniami.

- Koszty upomnień.

Bardzo często każdy dzień zwłoki może skutkować dodatkowymi kosztami. Dlatego się z warunkami pożyczki lub kredytu przed zaciągnięciem zobowiązania.

Podstawą jest kontakt z firmą pożyczkową

Jeżeli spodziewasz się trudności ze spłatą kredytu, to jak najszybciej skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą. Jest to najlepsze rozwiązanie. Wiele osób popełnia ten błąd, że stara się zamieść sprawę pod dywan, liczą że “jakoś to będzie”, co wiąże się niestety z różnymi karami i przykrymi konsekwencjami.

Natomiast kontakt z wierzycielem pozwala znaleźć sprawne wyjście z sytuacji. Najważniejszy jest wcześniejszy kontakt i przekazanie mu informacji o możliwych trudnościach ze spłatą pożyczki oraz spytanie się o wyjście z sytuacji. Możliwych rozwiązań jest wiele, jednym z najczęstszych jest przedłużenie pożyczki albo przesunięcie płatności o pewien okres. Inną możliwością jest skorzystanie z oferty innej firmy pożyczkowej, w której rozłożyć spłatę na raty. Tutaj jednak trzeba być ostrożnym, żeby nie wpaść w spiralę zadłużenia.