Czy warto wcześniej spłacać zadłużenie?

Czy warto wcześniej spłacać zadłużenie?

Zaciągnąłeś zobowiązania finansowe, jednak masz możliwość wcześniejszej spłaty rat? Z całą pewnością pozytywnie wpłynie to na budżet domowy w przyszłości. Jednak czy takie rozwiązanie niesie za sobą jakieś dodatkowe korzyści?

Dlaczego warto wcześniej spłacać kredyty i pożyczki?

Niektóre osoby boją się wcześniejszej spłaty pożyczki. Kiedyś taka decyzja wiązała się z poniesieniem dodatkowych kosztów, ponadto trzeba było spełnić warunki narzucone na pożyczkodawcę. Na szczęście dzisiejsze warunki wcześniejszej spłaty pożyczek są znacznie bardziej atrakcyjne dla pożyczkobiorców.

Dzięki temu, że wcześniej spłacisz kredyt, bank zwróci Ci część poniesionych kosztów. Co ważniejsze koszty zwrócone przez bank są proporcjonalne do okresu, w którym nie będziesz korzystać z kredytu.

Jak dużo pieniędzy zaoszczędzisz, zwracając spłacając wcześniej zobowiązanie?

Tu zależy wiele od zapisów w umowie z pożyczkodawcą. Całkowity koszt kredytu zostaje obniżony o koszty, które dotyczą okresy, o który skrócono zaś obowiązywania umowy. Ważne jest, że dotyczy to również kosztów, które poniesione zostały z góry, różnych kosztów jednorazowych.

Dlatego wcześniej spłacając kredyt, możesz liczyć, na:

- Uniknięcie odsetek, które byłyby liczone w kolejnych ratach.

- Uniknięcia opłacania kolejnych składek na ubezpieczenie.

- Zwrot jednorazowych kosztów, które ponosi klient w momencie podpisywania umowy (m.in. prowizji).

Warto o tym pamiętać, ponieważ pożyczkodawcy często niechętnie zwracają różnego rodzaju prowizje. Należy również pamiętać, że są one zwracane w sposób proporcjonalny, czyli jeżeli spłacasz kredyt w połowie, to otrzymujesz zwrot 50% kosztów, jeżeli skracasz czas trwania umowy o 10%, to otrzymujesz zwrot 10% kosztów.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie koszty podlegają zwrotowi, wyłączone są z tego prawa m.in. opłaty notarialne.

Czy warto wcześniej spłacać zobowiązania finansowe?

Z jednej strony zobowiązania finansowe obciążają nasz budżet, z drugiej strony w momencie spłaty mocno go obciążają. Mimo wszystko, jednak jeżeli są możliwości, to warto wcześniej spłacać zobowiązania finansowe.

Dzięki temu po pierwsze oszczędzasz — nie ponosisz dodatkowych opłat, a część prowizji zostanie Ci zwrócona. Dodatkową korzyścią związaną z wcześniejszą spłatą kredytu jest to, że twój budżet w kolejnych miesiącach będzie znacznie poprawiony, a Ty nie będziesz się musiał przejmować, gdyby pojawiły się niespodziewane kłopoty finansowe.

Ponadto korzyścią z wcześniejszej spłaty jednego zobowiązania jest to, że poprawia się twoja zdolność kredytowa. Po pierwsze Ty spłaciłeś swoje zobowiązanie w czasie, a nawet przed terminem, dzięki czemu jesteś wiarygodnym klientem dla banków. Po drugie nie musisz spłacać co miesiąc swoich zobowiązań, co pozwala Ci zaciągnąć kolejne. Dlatego wcześniejsza spłata kredytu jest korzystna i jeżeli masz taką możliwość, to warto to zrobić.