Pożyczka a kredyt — czym się różnią?

Pożyczka a kredyt — czym się różnią?

Dla wielu osób pożyczki i kredyty niczym się nie różnią. Dla wielu osób pożyczka i kredyt to po prostu synonim, inna nazwa tego samego. Jednak czy aby na pewno tak jest? Czy jedyną różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest nazwa?

Podstawowa różnica pomiędzy kredytem a pożyczką — cel

Pierwszą i najważniejszą różnicą pomiędzy pożyczką a kredytem jest cel. Kredyt musi być udzielony na ściśle określony cel. Kredytobiorca ma obowiązek wywiązać się z umowy i przeznaczyć środki na cel wskazany we wniosku.

Jeżeli przeznaczy je na inny cel, to może doświadczyć wielu nieprzyjemności. Jedną z konsekwencji może być konieczność natychmiastowego zwrotu kredytu.

Pożyczka nie ma takich wymogów. To z kolei sprawia, że pożyczkobiorca może przeznaczyć środki na to, na co chce. Nie musi określać przeznaczenia środków już przed podpisaniem umowy.

Formalności i czas oczekiwania na pożyczkę i kredyt

Kolejnym aspektem, który różni pożyczkę i kredyt, są formalności. Pożyczki pozabankowe wymagają znacznie mniejszej liczby formalności. Warto tu zaznaczyć, że większość rzetelnych pożyczkodawców sprawdza swoje wnioski, zdolność kredytową osób składających wniosek. Jednocześnie mniejsza ilość formalności sprawia, że są w stanie wniosek rozpatrzyć szybciej, natomiast Ty nie musisz dostarczać wielu dokumentów.

To wszystko przekłada się na czas oczekiwania na pieniądze. Kredyty są znacznie bardziej sformalizowane. Proces weryfikacji wniosku jest dłuższy, potrzebujesz większej liczby dokumentów. Pożyczki natomiast są znacznie prostsze w uzyskaniu.

Podsumowanie

Różnice pomiędzy pożyczką a kredytem wydają się niewielkie, jednak znacząco wpływają na komfort zaciągania zobowiązania. Branie pożyczek jest znacznie prostsze i przyjemniejsze. nie musisz określać celu pożyczki, formalności zajmują znacznie mniej czasu. To wszystko przekłada się też na to, że szybciej wiesz, czy otrzymałeś pieniądze, a jeżeli wniosek został pozytywnie rozpatrzony, to znajdą się one szybciej na twoim koncie.