Czy istnieją pożyczki ratalne bez BIK?

Czy istnieją pożyczki ratalne bez BIK?

Pożyczki bez BIK zwykle kojarzą się z niskimi kwotami, które spłaca się w jednej racie. Jednak czy istnieje możliwość pożyczenia większej sumy pieniędzy u pożyczkodawcy, który nie będzie sprawdzał pożyczkobiorcy w bazach BIK? Co zrobić, gdy potrzebujesz kredytu, a znajdujesz się w takich bazach? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule.

Czy pożyczki ratalne bez BIK są dostępne na rynku?

Każdy, kto szukał kredytu lub pożyczki zdaje sobie sprawę, z tego jak bogaty jest rynek finansowy. Znajdziesz tutaj przeróżne oferty, szczególną uwagę konsumentów w ostatnich latach przykuwają pożyczki pozabankowe. Ich oferta jest bardzo atrakcyjna dla klienta, często zaciągnięcie pierwszego zobowiązania na mniej niż 30 dni jest darmowe — spłacasz taką kwotę, jaką pożyczyłeś.

Jak wygląda sytuacja w kontekście pożyczek ratalnych bez BIK? Rynek finansowy jak najbardziej ma odpowiednie oferty dla konsumentów potrzebujących takich produktów. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że pożyczkodawca, który oferuje pożyczki ratalne bez BIK, ma mimo wszystko możliwość sprawdzania baz BIK, KRD, czy też ERIF, jednocześnie nie musi ich sprawdzać, a nawet jak je sprawdzi, to nie musi wykorzystywać informacji w nich zawartych do rozpatrzenia wniosku.

Jeżeli natomiast będziesz ubiegał się o większą pożyczkę, to możesz zostać poproszony o wskazanie żyranta kredytu. Często pożyczkodawcy w takiej sytuacji mogą wymagać ubezpieczenia pożyczonej gotówki. To jest pewnego rodzaju cena, którą trzeba zapłacić za branie pożyczki bez BIK — pożyczkodawca musi również zabezpieczyć się na różne sytuacje.

Dlaczego odrzucane są wnioski o pożyczki bez BIK?

To pytanie zadaje sobie wiele osób — skoro pożyczkodawca oferuje kredyt bez BIK, to, z jakiego powodu odrzuca wniosek? Powody są różne, bardzo często jest to po prostu błędnie wypełniony wniosek. Kolejnym powodem może być brak wykonania przelewu weryfikacyjnego albo brak odpowiedzi na próbę kontaktu — jeżeli pożyczkodawca będzie próbował się skontaktować w celu weryfikacji tożsamości, a Ty nie odbierzesz połączenia i nie potwierdzisz danych, to nie masz szans na otrzymanie pożyczki.

Warto jeszcze przypomnieć o tym, o czym pisaliśmy wcześniej - pożyczkodawca, nawet jeżeli oferuje kredyt bez BIK, to ma możliwość sprawdzenia danych na temat swojego klienta w tych bazach. Jeżeli okaże się, że ryzyko niespłacania zaciągniętego zobowiązania w terminie jest zbyt duże, to wniosek może zostać rozpatrzony negatywnie.

Jak wygląda sprawdzenie pożyczkobiorcy bez wykorzystania baz BIK

Kolejną wątpliwością, którą ma wiele osób, jest to w jaki sposób instytucje finansowe udzielające pożyczek bez BIK sprawdzają swoich klientów. Trzeba takie sprawdzanie rozdzielić na dwa aspekty:

Sprawdzenie tożsamości

Instytucja finansowa udzielająca pożyczek musi mieć pewność, że przelewa pieniądze na konto osoby, która zaciąga to zobowiązania. Mówiąc wprost — musi mieć pewność, że ktoś nie bierze kredytu na czyjeś dane. W tym celu stosuje się różne metody weryfikacji, jedną z nich jest przelew weryfikacyjny — polega na przelaniu niewielkiej sumy np. jednego grosza lub jednego złotego na konto pożyczkodawcy. Ten prosty zabieg pozwala potwierdzić, że konto podane w formularzu należy do pożyczkobiorcy.

Innym sposobem jest potwierdzenie tożsamości przez rozmowę telefoniczną — tutaj pożyczkodawca po prostu kontaktuje się telefonicznie z pożyczkobiorcą i poprzez rozmowę weryfikuje dane podane we wniosku. Coraz częściej można spotkać się z weryfikacją poprzez specjalną aplikację, ponieważ jest ona błyskawiczna, a przy okazji pozwala instytucji finansowej przeanalizować historię rachunku. To z kolei pozwala ocenić jego zdolność kredytową. Natomiast stosunkowo rzadko następuje weryfikacja za pomocą kuriera, ponieważ trwa ona długo, natomiast pieniądze mogą zostać przelane na konto pożyczkobiorcy dopiero po tym, jak pożyczkodawca otrzyma podpisaną umowę.

Sprawdzenie zdolności kredytowej

Pożyczkodawca udzielając pożyczki, musi mieć pewność, że pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić swoje zadłużenie. Jak to robi bez sprawdzania swoich klientów w bazach BIK?

Jeden ze sposobów wymieniliśmy wcześniej — coraz częściej wykorzystywane są specjalne aplikacje takie jak np. Instantor do weryfikacji tożsamości klientów. Pozwalają one na analizę historii rachunku klienta, która daje informacje na temat jego zdolności finansowej.

Innym sposobem jest poproszenie o wskazanie żyranta kredytu albo wymaga zakupienia ubezpieczenia kredytowego. Takie rozwiązania zapewniają firmie udzielającej pożyczki dosyć duże bezpieczeństwo.