Pożyczki pozabankowe bez BIK i KRD

Mity na temat pożyczek pozabankowych

Pożyczki pozabankowe bez BIK i KRD są w Polsce coraz popularniejsze. Jednak wiele osób cały czas boi się korzystać z takich ofert, ponieważ wierzą w różne mity związane z takimi pożyczkami. Dlatego też w tym artykule przyjrzymy się największym mitom związanym z pożyczkami pozabankowymi i zobaczymy, czy znajduje się w nich, chociaż przysłowiowe ziarno prawdy.

MIT 1: Skoro bank nie chce Ci udzielić kredytu, to nie powinieneś brać pożyczki

To przekonanie panuje szczególnie wśród starszych pokoleń. Wieżą one często w nieomylność banków. Natomiast wiele osób spotykało się z sytuacją, gdzie będąc w świetnej sytuacji finansowej bank im odmówił kredytu.

Prawda jest taka, że działania banków są bardzo często zawiłe i niejasne. Bardzo łatwo po prostu nie wpasować się w wymagania banku. Często popełnienie jednego drobnego błędu sprawi, że otrzymasz maila z tytułem “odrzuciliśmy twój wniosek o kredyt o numerze…”. Niestety w większości przypadkach nawet nie będziesz wiedział, co zrobiłeś źle i dlaczego otrzymałeś taką decyzję.

W przypadku pożyczek pozabankowych formalności są ograniczone do minimum. Natomiast jeżeli coś się nie zgadza, to bardzo często firma udzielająca takich pożyczek dzwoni do Ciebie, żeby wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Mit 2: Pożyczki pozabankowe są niebezpieczne

Bardzo częsty argument brzmi “pożyczka pozabankowa bez BIK i KRD jest niebezpieczna”. Jednocześnie wystarczy się spytać skąd te osoby o tym wiedzą. Najczęściej źródłem takich przekonań są różne firmy i seriale, w których osoby biorące pożyczki były nękane telefonami i groźbami.

Jednak tutaj należy zastanowić się, ile wspólnego ma taki serial z rzeczywistością. Najczęściej bardzo niewiele. Pożyczki pozabankowe są jak najbardziej bezpieczne. Dzisiaj każda działająca legalnie w Polsce firma ma przejrzysty regulamin. Jeżeli masz jakieś wątpliwości z nim związane, to po prostu przeczytaj go dokładnie. Zrozumiesz wtedy, że biorąc pożyczkę pozabankową nie masz się czego obawiać.

Pamiętaj też, że każda firma działająca w Polsce i udzielająca pożyczek pozabankowych bez BIK i KRD podlega tak samo pod polskie prawo jak banki.

Mit 3: Pożyczki pozabankowe są nielegalne

Skoro banki udzielając pożyczek sprawdzają zdolności kredytowe w BIK i KRD, to oznacza, że firmy nierobiące tego działają nielegalnie — tak myślą niektóre osoby. Jednocześnie jest to oczywiście nieprawdą.

Pożyczki pozabankowe są jak najbardziej legalne i też podlegają pod polskie regulacje prawne. Mimo że nie są one tak kontrolowane przez państwo, to i tak na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) znajdziesz rejestr firm pożyczkowych prowadzony przez Związek Firm Pożyczkowych. Ponadto KNF może podjąć odpowiednie działania w stosunku do firm udzielających pożyczek pozabankowych. Dlatego też takie działania są jak najbardziej legalne.

Mit 4: Zawsze dostaniemy pożyczkę pozabankową

Niektóre osoby myślą, że pożyczki pozabankowe udzielane są w każdej sytuacji. Jednocześnie tak nie jest. Mimo że formalności są ograniczone do minimum, to w niektórych sytuacjach pożyczka pozabankowa bez BIK i KRD nie może zostać udzielona. Przykładem jest sytuacja, w której nie ma możliwości zweryfikowania tożsamości osoby ubiegającej się o otrzymanie pożyczki. W takiej sytuacji ze względów bezpieczeństwa osoba starająca się o pożyczkę nie otrzyma jej.

Mit 5: Biorąc pożyczki pozabankowe wpadnie się w spiralę długów

Tak naprawdę wpadnięcie w tak zwaną spiralę długów (gdzie spłaca się jeden kredyt, żeby wziąć kolejny) nie ma żadnego związku z pożyczkami pozabankowymi. To zależy bardziej od podejścia osoby do życia.

Równie dobrze w taką spiralę długów można wpaść biorąc kredyty w bankach. Jednak w tym przypadku taka spirala może sięgnąć kwoty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast w przypadku pożyczek pozabankowych kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście biorąc pożyczki pozabankowe bez BIK i KRD trzeba pamiętać o tym, że pieniądze musisz oddać. Niespłacenie pożyczki w czasie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Mit 6: Każda firma oferująca pożyczki pozabankowe nie sprawdza BIK i KRD

Każda firma oferująca chwilówki i pożyczki pozabankowe sama ustala, na jakiej zasadzie oferuje swoje usługi. Niektóre firmy nie sprawdzają BIK-u, inne KRD, a jeszcze inne sprawdzają oba te rejestry. Jednocześnie każda firma oferująca pożyczki jasno informuje o tym, gdzie i jak sprawdza osobę ubiegającą się o kredyt. A jeżeli masz jakieś wątpliwości, to zawsze możesz skontaktować się z działem obsługi klienta i zapytać się, czy można wziąć w tej firmie pożyczkę pozabankową bez BIK i KRD.

Mit 7: Pożyczki pozabankowe są drogie

Niektóre osoby są przekonane, że biorąc pożyczkę pozabankową narażają się na wyższe oprocentowanie, niż w przypadku kredytu z banku. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że nie zawsze tak jest. Prawda jest taka, że istnieje wiele firm oferujących pożyczki pozabankowe bez bik i KRD. Istnieje również wiele banków oferujących kredyty (w dodatku często w jednym banku są różne oferty kredytowe). Dlatego ciężko jest jednoznacznie wydać werdykt co jest bardziej opłacalne.

Czasem oprocentowanie pożyczek pozabankowych jest mniejsze niż kredytów w banku. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że biorąc pożyczkę pozabankową możesz znacznie bardziej elastycznie określić kwotę kredytu. Zamiast brać kredytu 1000 zł, możesz wziąć np. 600 zł. Nawet jeżeli oprocentowanie będzie wyższe (wyniesie np. 8% zamiast 6%), to i tak koszty związane z pożyczką będą niższe, ponieważ pożyczyłeś mniejszą kwotę.

Podsumowanie

Na temat pożyczek pozabankowych bez BIK i KRD powstało wiele mitów. W tym artykule poruszyliśmy tylko najważniejsze tematy. Jeżeli masz jakieś inne wątpliwości związane z braniem takich pożyczek, to zostaw komentarz pod artykułem i opisz tam swoje przemyślenia.