Szybka pozyczka

Dzisiaj szukając idealnej pożyczki dla siebie, najczęściej wykorzystuje się internet. Jest to świetne nie tylko ze względu na to, że możesz otrzymać pieniądze bez wychodzenia z domu, ale również ze względu na to, że możesz z łatwością porównać różne oferty kredytowe. Zastanów się jakiej pożyczki online potrzebujesz.

Pierwszym krokiem, który jest niezbędny do tego, żebyś znalazł dobrą pożyczkę online dla siebie, jest określenie czego tak naprawdę potrzebujesz. Warto zastanowić się przede wszystkim nad:

- Celem, na jaki potrzebujesz pieniędzy.

- Kwotą, jakiej potrzebujesz.

- Okresem, na jaki potrzebujesz pieniędzy — kiedy będziesz w stanie spłacić dług.

To jest kilka kluczowych informacji, które pozwolą Ci spośród wszystkich ofert dostępnych na rynku wybrać tę, która będzie najlepsza dla Ciebie.

Kredyt, czy pożyczka pozabankowa?

Gdy mówimy o zaciąganiu zobowiązania finansowego, spotkasz się przede wszystkim z dwoma możliwościami:

- Kredytem bankowym.

- Pożyczką pozabankową.

Wiele osób nieufnie podchodzi do różnych instytucji pozabankowych, które oferują pożyczki. Wiąże się to z wieloma mitami, które krążą cały czas w internecie na ten temat. Prawda jest taka, że pożyczki pozabankowe są w pełni bezpieczne, co omawialiśmy w innych artykułach na blogu.

Co zatem lepiej wybrać — kredyt, czy pożyczkę pozabankową? W wielu sytuacjach lepszym wyborem jest pożyczka pozabankowa, ponieważ:

- Wiele pożyczek pozabankowych jest oferowanych na bardzo korzystnych warunkach. Można znaleźć nawet pożyczki bez prowizji.

- Pożyczki pozabankowe są bardziej elastyczne — możesz zaciągnąć zobowiązanie, które spłacisz w jednej racie, albo kilku ratach.

- Masz dużą elastyczność, jeżeli chodzi o kwotę pożyczki. Możesz wziąć pożyczkę zarówno na kwotę 100 zł, jak i 700 zł.

- Szybko otrzymasz decyzję o tym, czy twój wniosek został pozytywnie rozpatrzony.

- Znajdziesz oferty pożyczek bez BIK, co stanowi świetne rozwiązanie dla osób, których zdolności kredytowe nie są najlepsze.

Dlatego potrzebując zastrzyku finansowego, warto rozważyć pożyczki pozabankowe.

Podpisując różne umowy, często można spotkać się z pojęciem zadatku lub zaliczki. Warto poznać różnice między zaliczką a zadatkiem, ponieważ pojęcia te są czasem używane jako synonimy, natomiast w praktyce oznaczają dwie różne rzeczy.

Czym jest zadatek, a czym jest zaliczka?

Zarówno zadatek, jak i zaliczka to pewna kwota, która jest wpłacona na cel umowy jeszcze przed wejściem jej w życie. Przykładowo zaliczka dla fotografa na ślub, dzięki któremu rezerwuje się jego usługi w tym dniu, albo zadatek przy kupowaniu domu, dzięki któremu rezerwuje się go. Wydaje się, że zaliczka i zadatek to pozornie to samo. Czym w takim razie się różnią?

Zaliczka i zadatek — różnice

Pierwsza różnica jest już w sposobie przekazania pieniędzy. Zadatek powinien być przekazany w momencie podpisywania umowy, natomiast zaliczka może być przekazana później.

Warto zauważyć, że zaliczka jest w pewnym sensie „przedpłatą” - kwota przekazana stronie mającej wykonać zlecenie jest liczona jako część wynagrodzenia. Gdy nie wykona ona zlecenia, możesz ubiegać się o zwrot zaliczki.

Zadatek natomiast ma natomiast w pewnym sensie gwarantować Ci, że zleceniobiorca wykona zlecenie. Z tego powodu zadatek nie musi przybrać formy gotówki, może być np. tabletem, biżuterią, albo inną rzeczą. W przypadku gdy druga strona nie wywiąże się z umowy, to strona, która zadatek wpłaciła, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

Jaka jest maksymalna kwota zadatku?

Obecnie maksymalnej kwoty zadatku nie określają żadne ustawy. Warto jednocześnie zauważyć, że o ile zaliczka jest po prostu wpłaceniem części kwoty, która stanowi część przyszłego wynagrodzenia, to zadatek pełni funkcję zabezpieczenia transakcji.

Dlatego też nie powinien on sięgać dużych wartości. Zwyczajowo przyjęło się, że zadatek nie powinien przekraczać 30% kwoty, ponieważ inaczej może być traktowany jako zaliczka. A wtedy mogą być problemy z ubieganiem się np. o dwukrotny wyższy zwrot.

Wniosek o umorzenie odsetek jest dokumentem, który przyda się w sytuacji, gdy nie radzisz sobie ze spłatą długu. W tym artykule poznasz kilka rad, które pomogą Ci przygotować odpowiednio wniosek o umorzenie odsetek.

W jakiej sytuacji przyda się wniosek o umorzenie odsetek?

Biorąc pożyczkę na raty, zwykle ponosisz dodatkowe koszty, związane z przyznaniem danej pożyczki. Jednym z podstawowych kosztów są odsetki kapitałowe. W skrócie jest to oprocentowanie kredytu, czyli zapłata dla pożyczkodawcy za udzielenie pożyczki. Warto jednocześnie zauważyć, że gdy wystąpią opóźnienia w spłacie kredytu, to mogą zostać naliczone odsetki karne.

Odsetki karne wynoszą do 7% w skali roku, dlatego bardzo często dłużnicy są w stanie poradzić sobie ze spłatą dodatkowych odsetek. Jednocześnie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej może to być duże wyzwanie. Problem zaczyna się robić zwłaszcza wtedy, gdy odsetki dotyczą kilku rat pożyczki, zwłaszcza jeżeli raty są duże.

W takiej sytuacji można napisać wniosek o umorzenie odsetek.

Jak napisać wniosek o umorzenie odsetek?

Warto zauważyć, że wniosek o umorzenie odsetek powinien być napisany indywidualnie. Lepiej nie korzystać z gotowych szablonów z internetu, ponieważ wnioski napisane osobiście są bardziej osobiste, co zwiększa szanse na ich pozytywne rozpatrzenie.

Dodatkowo we wniosku powinno znaleźć się kilka kluczowych informacji. Musi znaleźć się tu miejsce na podstawowe informacje, takie jak dane dłużnika, wierzyciela, informacje na temat pożyczki, której dotyczy wniosek. Ponadto:

- Warto zawrzeć informacje o Sumie długu i wysokości odsetek karnych, jakie z niego wynikają.

- Dobrze jest umotywować wniosek o umorzenie odsetek np. trudną sytuacją materialną.

- Powinno wykazać się dobrą wolę i chęć współpracy np. przez zapewnienie terminowej spłaty pozostałych rat lub zaproszenie do negocjacji warunków spłaty.

- Warto dodać załączniki, które potwierdzą wiarygodność wniosku oraz prośbę o jego pozytywne rozpatrzenie.

Warto jednocześnie pamiętać o tym, że wierzyciel nie ma obowiązku pozytywnego rozpatrzenia wniosku i to czy go zaakceptuje, zależy od jego dobrej woli.

Pożyczki bez kosztów, pożyczki bez prowizji — dla wielu osób brzmi to, jak utopia. Po co firmy miałyby pożyczać pieniądze, jeżeli na tym nie zarabiają? W tym artykule zastanowimy się, czy pożyczki bez pieniędzy są faktycznie ryzykowne i niebezpieczne.

Czy pożyczki bez prowizji są bezpieczne?

Pożyczki bez prowizji są udzielane przez różne instytucje pozabankowe. Wiele osób boi się takich instytucji. W różnych filmach czy serialach można spotkać sytuację, gdy osoby biorące pożyczkę z „nie-banku” miały problemy, zostały im wysyłane różne groźby, czy też nachodzili gangsterzy. Ile w tym jest prawdy?

Tak naprawdę niewiele — co najwyżej jest to pieśń dawnych czasów. Rynek pożyczek pozabankowych jest bardzo dobrze uregulowany prawnie w Polsce. Nie każda firma może sobie ot, tak oferować pożyczki. Instytucja, która chce udzielać pożyczki pozabankowe, musi spełnić szereg wymagań. Również, jeżeli chodzi o ściganie osób niespłacających pożyczek, musi się trzymać tylko legalnych środków.

Dlaczego firmy oferują pożyczki bez prowizji?

Powód jest bardzo prosty — chodzi o zdobycie klienta. Dzisiaj firm oferujących pożyczki pozabankowe jest wiele. Dlatego wiele z nich oferuje pierwszą pożyczkę jako „darmową” - jeżeli pożyczysz np. 1000 zł i oddajesz je w wyznaczonym czasie, to spłacasz tylko 1000 zł.

Oczywiście, jeżeli wystąpią problemy ze spłatą kredytu, to musisz liczyć się z tym, że naliczone zostaną odsetki karne i kwota do spłaty będzie wyższa. Jednocześnie warto zauważyć, że nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ odsetki karne są naturalnym środkiem zabezpieczającym interesy pożyczkodawców.

Dlatego, czy należy się bać firm oferujących pożyczki bez prowizji? Absolutnie nie! Instytucje pozabankowe chcą po prostu w ten sposób przyciągnąć nowych klientów. A Ty, jeżeli potrzebujesz zastrzyku gotówki, możesz przyjrzeć się ofertom pożyczek bez prowizji, ponieważ są one świetnym sposobem na ratowanie domowego budżetu w kryzysowych sytuacjach.

Pętla zadłużenia to coś, w co nikt nie chciałby wpaść. Spłacanie jednej pożyczki drugą nie jest dobrym rozwiązaniem — to tylko zaciskanie pętli i pogorszenie swojej sytuacji. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyjść z pętli zadłużenia? Spójrz na rady, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Dobry kontakt z pożyczkodawcami

Wiele osób popełnia ten błąd, że robi dobrą minę do złej gry. Gdy pojawiają się problemy ze spłatą zadłużenia, to, zamiast kontaktu z pożyczkodawcą wolą wziąć kolejną pożyczkę na spłatę poprzedniej. Wszystko układa się świetnie, jednak tak jest tylko do czasu. Musisz pamiętać o tym, że pożyczkodawcom zależy przede wszystkim na tym, żeby dłużnicy spłacili swoje zobowiązania. Dlatego też dzisiaj coraz częściej chcą iść na rękę pożyczkobiorcom.

Natomiast kontakt z pożyczkodawcą może Ci bardzo pomóc, możesz np.:

- Rozbić dług na mniejsze raty.

- Wziąć tak zwane wakacje kredytowe i zatrzymać na pewien okres spłacanie rat kredytowych

Takie rozwiązania pomogą Ci uregulować twoje zobowiązania, natomiast nie masz możliwości skorzystania z nich, jeżeli nie skontaktujesz się z pożyczkodawcą.

Najpierw kluczowe zobowiązania finansowe

Jeżeli nie jesteś w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zadłużeniami, to najpierw zajmij się tymi, które generują najwyższe odsetki. Dzięki temu zyskasz największą skuteczność w pozbywaniu się długu, a twoje zobowiązania finansowe zaczną znikać jedno po drugim. Odpowiednie planowanie jest kluczowe, gdy wpadniesz w spiralę zadłużenia. Musisz nie tylko planować spłatę długów, ale też nauczyć się odpowiednio zarządzać swoim budżetem domowym. Ważne jest, żeby zrezygnować ze zbędnych wydatków, ale jednocześnie musisz pamiętać o tym, żeby na czas opłacać rachunki i inne zobowiązania. Jest to istotne, ponieważ inaczej twoja pętla zadłużenia może jeszcze bardziej się zaciskać.

Pamiętaj, że wyjście ze spirali zadłużenia jest jak najbardziej możliwe. Najważniejsze jest podjęcie zdecydowanych działań jak najszybciej.

Twoja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu i wiesz, że będziesz mieć kłopoty ze spłatą pożyczki? Warto rozważyć w takiej sytuacji wzięcie wakacji kredytowych.

Czym są wakacje kredytowe?

Wiele osób wyobraża sobie pożyczkodawców, jako katów, którzy tylko czekają, aż pożyczkobiorca się potknie, żeby nasłać windykację i ściągnąć z niego jak najwięcej pieniędzy. Prawda jest jednak inna — pożyczkodawcom zależy przede wszystkim na tym, żeby dłużnicy spłacili swoje zobowiązania. Dzisiaj bardzo często chcą iść im na rękę, jednym ze sposobów, które pomagają w spłacie długów, są wakacje kredytowe.

Być może termin „wakacje kredytowe” brzmi niewinnie, jednak został on przygotowany dla osób, które mają różnego rodzaju problemy finansowe np. utrata pracy, zmaganie się z niespodziewanymi wydatkami. Instytucje finansowe często oferują wtedy wstrzymanie spłaty rat kredytu na pewien okres. To jak długi zależy od wielu zmiennych — zależy od decyzji banku, bądź zapisów w umowie.

Na jakich zasadach działają wakacje kredytowe?

O zasadach wakacji kredytowych dowiesz się z umowy kredytu lub pożyczki. Najczęściej musisz uprzedzić pożyczkodawcę o planowanych wakacjach kredytowych z wyprzedzeniem, które pozwoli mu ustosunkować się do twojego wniosku. Warto zauważyć, że pożyczkodawca nie musi zwykle zgadzać się na wakacje kredytowe i może ich odmówić. Jednak ma to miejsce niezwykle rzadko np. gdy miałeś liczne problemy ze spłatą zobowiązań na czas.

Warto jeszcze przyjrzeć się warunkom, na jakich udzielane są wakacje kredytowe — co się dzieje z okresem, w którym nie spłacał kredytu? Oczywiście nie jest on darmowy, a pożyczkodawcy często oferują różne możliwości uregulowania rat z okresu wakacji kredytowych. Trzy najpopularniejsze opcje, to:

- Wzrost wysokości kolejnych rat, bez zmiany okresu kredytowania.

- Wydłużenie okresu kredytowania bez wzrostu wysokości rat.

- Uregulowanie zaległych rat kredytowych z ostatnią ratą kredytu

Każda opcja ma swoje plusy i minusy — warto wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Bardzo często, żeby wziąć zobowiązanie finansowe, potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie długu. Stanowi ono dla pożyczkodawcy zabezpieczenie w sytuacji, gdy pożyczkobiorca ma problemy ze spłatą długu. Niewiele osób wie, że istnieją dwa sposoby na zabezpieczenie długu — osobisty oraz rzeczowy.

Osobiste zabezpieczenie pożyczki

W przypadku osobistego zabezpieczenia pożyczki dłużnik odpowiada całym swoim majątkiem za dług. Przykładem osobistego zabezpieczenia pożyczki jest cesja wierzytelności, pełnomocnictwo, poręczenie cywilne, poręczenie wekslowe lub po prostu weksel. Bardzo często osobiste zabezpieczenie pożyczki polega na tym, że pożyczkobiorca musi znaleźć osobę, która poręczy za niego. Dzięki temu pożyczkodawca w razie kłopotów z odzyskaniem pieniędzy zwróci się do poręczyciela.

Rzeczowe zabezpieczenie pożyczki

W tym przypadku dłużnik odpowiada tylko określoną częścią swojego majątku za dług. Przykładem takiego zabezpieczenia jest hipoteka, gdzie zabezpieczeniem pożyczki jest hipoteka, na którą został wzięty kredyt. Innym przykładem jest zastaw ogólny lub rejestrowy, kaucja bankowa, lub ubezpieczenie kredytu.

Czy zabezpieczenie długu jest potrzebne?

Warto zauważyć, że nie zawsze biorąc pożyczki, musisz dostarczyć zabezpieczenie długu. Dzisiaj oferta pożyczkodawców jest bardzo rozbudowana i można znaleźć pożyczki na różnych warunkach, w tym oferty bez BIK.

Warto też myśleć o budowaniu pozytywnej historii kredytowej, dzięki której twoja zdolność kredytowa będzie większa. To z kolei sprawi, że w wielu przypadkach nie będziesz potrzebował zabezpieczenia długu.

Natomiast samo zabezpieczenie pożyczki jest świetnym rozwiązaniem, dla wszystkich osób, które mają nie najlepszą zdolność kredytową, natomiast potrzebują wziąć pożyczkę.