Pożyczka bez prowizji — gdzie jest haczyk?

Pożyczki bez kosztów, pożyczki bez prowizji — dla wielu osób brzmi to, jak utopia. Po co firmy miałyby pożyczać pieniądze, jeżeli na tym nie zarabiają? W tym artykule zastanowimy się, czy pożyczki bez pieniędzy są faktycznie ryzykowne i niebezpieczne.

Czy pożyczki bez prowizji są bezpieczne?

Pożyczki bez prowizji są udzielane przez różne instytucje pozabankowe. Wiele osób boi się takich instytucji. W różnych filmach czy serialach można spotkać sytuację, gdy osoby biorące pożyczkę z „nie-banku” miały problemy, zostały im wysyłane różne groźby, czy też nachodzili gangsterzy. Ile w tym jest prawdy?

Tak naprawdę niewiele — co najwyżej jest to pieśń dawnych czasów. Rynek pożyczek pozabankowych jest bardzo dobrze uregulowany prawnie w Polsce. Nie każda firma może sobie ot, tak oferować pożyczki. Instytucja, która chce udzielać pożyczki pozabankowe, musi spełnić szereg wymagań. Również, jeżeli chodzi o ściganie osób niespłacających pożyczek, musi się trzymać tylko legalnych środków.

Dlaczego firmy oferują pożyczki bez prowizji?

Powód jest bardzo prosty — chodzi o zdobycie klienta. Dzisiaj firm oferujących pożyczki pozabankowe jest wiele. Dlatego wiele z nich oferuje pierwszą pożyczkę jako „darmową” - jeżeli pożyczysz np. 1000 zł i oddajesz je w wyznaczonym czasie, to spłacasz tylko 1000 zł.

Oczywiście, jeżeli wystąpią problemy ze spłatą kredytu, to musisz liczyć się z tym, że naliczone zostaną odsetki karne i kwota do spłaty będzie wyższa. Jednocześnie warto zauważyć, że nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ odsetki karne są naturalnym środkiem zabezpieczającym interesy pożyczkodawców.

Dlatego, czy należy się bać firm oferujących pożyczki bez prowizji? Absolutnie nie! Instytucje pozabankowe chcą po prostu w ten sposób przyciągnąć nowych klientów. A Ty, jeżeli potrzebujesz zastrzyku gotówki, możesz przyjrzeć się ofertom pożyczek bez prowizji, ponieważ są one świetnym sposobem na ratowanie domowego budżetu w kryzysowych sytuacjach.