Wniosek o umorzenie odsetek — porady

Wniosek o umorzenie odsetek jest dokumentem, który przyda się w sytuacji, gdy nie radzisz sobie ze spłatą długu. W tym artykule poznasz kilka rad, które pomogą Ci przygotować odpowiednio wniosek o umorzenie odsetek.

W jakiej sytuacji przyda się wniosek o umorzenie odsetek?

Biorąc pożyczkę na raty, zwykle ponosisz dodatkowe koszty, związane z przyznaniem danej pożyczki. Jednym z podstawowych kosztów są odsetki kapitałowe. W skrócie jest to oprocentowanie kredytu, czyli zapłata dla pożyczkodawcy za udzielenie pożyczki. Warto jednocześnie zauważyć, że gdy wystąpią opóźnienia w spłacie kredytu, to mogą zostać naliczone odsetki karne.

Odsetki karne wynoszą do 7% w skali roku, dlatego bardzo często dłużnicy są w stanie poradzić sobie ze spłatą dodatkowych odsetek. Jednocześnie dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej może to być duże wyzwanie. Problem zaczyna się robić zwłaszcza wtedy, gdy odsetki dotyczą kilku rat pożyczki, zwłaszcza jeżeli raty są duże.

W takiej sytuacji można napisać wniosek o umorzenie odsetek.

Jak napisać wniosek o umorzenie odsetek?

Warto zauważyć, że wniosek o umorzenie odsetek powinien być napisany indywidualnie. Lepiej nie korzystać z gotowych szablonów z internetu, ponieważ wnioski napisane osobiście są bardziej osobiste, co zwiększa szanse na ich pozytywne rozpatrzenie.

Dodatkowo we wniosku powinno znaleźć się kilka kluczowych informacji. Musi znaleźć się tu miejsce na podstawowe informacje, takie jak dane dłużnika, wierzyciela, informacje na temat pożyczki, której dotyczy wniosek. Ponadto:

- Warto zawrzeć informacje o Sumie długu i wysokości odsetek karnych, jakie z niego wynikają.

- Dobrze jest umotywować wniosek o umorzenie odsetek np. trudną sytuacją materialną.

- Powinno wykazać się dobrą wolę i chęć współpracy np. przez zapewnienie terminowej spłaty pozostałych rat lub zaproszenie do negocjacji warunków spłaty.

- Warto dodać załączniki, które potwierdzą wiarygodność wniosku oraz prośbę o jego pozytywne rozpatrzenie.

Warto jednocześnie pamiętać o tym, że wierzyciel nie ma obowiązku pozytywnego rozpatrzenia wniosku i to czy go zaakceptuje, zależy od jego dobrej woli.