Wakacje kredytowe — czym są i jak działają?

Twoja sytuacja finansowa uległa pogorszeniu i wiesz, że będziesz mieć kłopoty ze spłatą pożyczki? Warto rozważyć w takiej sytuacji wzięcie wakacji kredytowych.

Czym są wakacje kredytowe?

Wiele osób wyobraża sobie pożyczkodawców, jako katów, którzy tylko czekają, aż pożyczkobiorca się potknie, żeby nasłać windykację i ściągnąć z niego jak najwięcej pieniędzy. Prawda jest jednak inna — pożyczkodawcom zależy przede wszystkim na tym, żeby dłużnicy spłacili swoje zobowiązania. Dzisiaj bardzo często chcą iść im na rękę, jednym ze sposobów, które pomagają w spłacie długów, są wakacje kredytowe.

Być może termin „wakacje kredytowe” brzmi niewinnie, jednak został on przygotowany dla osób, które mają różnego rodzaju problemy finansowe np. utrata pracy, zmaganie się z niespodziewanymi wydatkami. Instytucje finansowe często oferują wtedy wstrzymanie spłaty rat kredytu na pewien okres. To jak długi zależy od wielu zmiennych — zależy od decyzji banku, bądź zapisów w umowie.

Na jakich zasadach działają wakacje kredytowe?

O zasadach wakacji kredytowych dowiesz się z umowy kredytu lub pożyczki. Najczęściej musisz uprzedzić pożyczkodawcę o planowanych wakacjach kredytowych z wyprzedzeniem, które pozwoli mu ustosunkować się do twojego wniosku. Warto zauważyć, że pożyczkodawca nie musi zwykle zgadzać się na wakacje kredytowe i może ich odmówić. Jednak ma to miejsce niezwykle rzadko np. gdy miałeś liczne problemy ze spłatą zobowiązań na czas.

Warto jeszcze przyjrzeć się warunkom, na jakich udzielane są wakacje kredytowe — co się dzieje z okresem, w którym nie spłacał kredytu? Oczywiście nie jest on darmowy, a pożyczkodawcy często oferują różne możliwości uregulowania rat z okresu wakacji kredytowych. Trzy najpopularniejsze opcje, to:

- Wzrost wysokości kolejnych rat, bez zmiany okresu kredytowania.

- Wydłużenie okresu kredytowania bez wzrostu wysokości rat.

- Uregulowanie zaległych rat kredytowych z ostatnią ratą kredytu

Każda opcja ma swoje plusy i minusy — warto wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada.